See tee on Wiktionary
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "Latn"
},
"expansion": "Latn",
"name": "mul-symbol/script"
},
{
"args": {
"1": "mul",
"10": "",
"2": "symbol",
"3": "",
"4": "",
"5": "or",
"6": "",
"7": "or",
"8": "",
"9": "or",
"cat2": "",
"f1lang": "en",
"f1nolink": "",
"f2lang": "en",
"f2nolink": "",
"f3lang": "en",
"f3nolink": "",
"f4lang": "en",
"f4nolink": "",
"head": "",
"head2": "",
"head3": "",
"head4": "",
"image": "",
"nolinkhead": "",
"sc": "Latn",
"sort": ""
},
"expansion": "tee",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "tee",
"name": "mul-symbol"
}
],
"lang": "Translingual",
"lang_code": "mul",
"pos": "symbol",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "ISO 639-3",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 22 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Translingual entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Translingual terms with redundant script codes",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"ISO 639-3 language code for Huehuetla Tepehua."
],
"id": "en-tee-mul-symbol-m16o37dq",
"links": [
[
"language code",
"language code"
]
],
"qualifier": "international standards",
"raw_glosses": [
"(international standards) ISO 639-3 language code for Huehuetla Tepehua."
],
"related": [
{
"word": "Wiktionary’s coverage of Huehuetla Tepehua terms"
}
]
}
],
"word": "tee"
}
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "baby tee"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "band tee"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "bee tee dubs"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "branch tee"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "bulb tee"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "graphic tee"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "guinea tee"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "pocket tee"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "run tee"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "seetee"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "technical tee"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "tee bend"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "tee joint"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "tee junction"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "tee line"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "teepee"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "tees and blues"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "tee-section"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "tee-shaped"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "teeshirt"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "teetotal"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "teevee"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "to a tee"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "union tee"
}
],
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "en",
"2": "enm"
},
"expansion": "Middle English [Term?]",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "ang",
"3": "te",
"4": ""
},
"expansion": "Old English te",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "la",
"3": "tē",
"4": "",
"pos": "the name of the letter T"
},
"expansion": "Latin tē (the name of the letter T)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "computing"
},
"expansion": "(computing):",
"name": "sense"
}
],
"etymology_text": "* From Middle English [Term?], from Old English te, from Latin tē (the name of the letter T).\n* (computing): By analogy with a T-shaped pipe that sends fluids in two directions.",
"forms": [
{
"form": "tees",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "tee (plural tees)",
"name": "en-noun"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "English terms with redundant script codes",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "en",
"name": "Latin letter names",
"orig": "en:Latin letter names",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
98,
101
]
],
"ref": "1773 October, The Monthly Review Or Literary Journal Enlarged:",
"text": "The word length, which contains only four sounds l e ng th, is usually spell'd thus, el ee en gee tee aitch.",
"type": "quotation"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
80,
84
]
],
"ref": "1985, Stephen King, Paranoid: A Chant:",
"text": "They have writing samples and examine the back loops of pees and the crosses of tees.",
"type": "quotation"
},
{
"ref": "2016 CCEB, Communications Instructions Radiotelephone Procedures: ACP125 (G), p. 3-5",
"text": "ETA [is spoken] as \"ee-tee-ay\" instead of \"I SPELL Echo Tango Alfa\"."
}
],
"glosses": [
"The name of the Latin-script letter T/t."
],
"id": "en-tee-en-noun-8aD9k4CU",
"links": [
[
"T",
"T#English"
],
[
"t",
"t#English"
]
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "5 11 29 24 30",
"kind": "other",
"name": "Terms with Arabic translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 12 29 24 30",
"kind": "other",
"name": "Terms with Asturian translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 11 28 25 31",
"kind": "other",
"name": "Terms with Bengali translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 11 34 23 28",
"kind": "other",
"name": "Terms with Bulgarian translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 11 29 24 30",
"kind": "other",
"name": "Terms with Catalan translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 11 28 25 31",
"kind": "other",
"name": "Terms with Czech translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 12 29 24 30",
"kind": "other",
"name": "Terms with Galician translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 12 29 24 30",
"kind": "other",
"name": "Terms with Hawaiian translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 11 28 25 31",
"kind": "other",
"name": "Terms with Indonesian translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 11 29 24 30",
"kind": "other",
"name": "Terms with Irish translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 12 29 24 30",
"kind": "other",
"name": "Terms with Korean translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 11 28 25 31",
"kind": "other",
"name": "Terms with Malay translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 11 28 25 31",
"kind": "other",
"name": "Terms with Marathi translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 11 29 25 31",
"kind": "other",
"name": "Terms with Occitan translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 11 28 25 31",
"kind": "other",
"name": "Terms with Portuguese translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "4 11 29 24 32",
"kind": "other",
"name": "Terms with Turkish translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 11 28 25 31",
"kind": "other",
"name": "Terms with Vietnamese translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
11,
15
]
],
"text": "angles and tees",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"Something shaped like the letter T."
],
"id": "en-tee-en-noun-2GiEfiCv",
"links": [
[
"T",
"T#English"
]
]
},
{
"alt_of": [
{
"word": "tee-shirt"
}
],
"categories": [
{
"kind": "other",
"langcode": "en",
"name": "Clothing",
"orig": "en:Clothing",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "5 11 29 24 30",
"kind": "other",
"name": "Terms with Arabic translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 12 29 24 30",
"kind": "other",
"name": "Terms with Asturian translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 11 28 25 31",
"kind": "other",
"name": "Terms with Bengali translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 11 34 23 28",
"kind": "other",
"name": "Terms with Bulgarian translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "4 8 22 30 36",
"kind": "other",
"name": "Terms with Burmese translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 11 29 24 30",
"kind": "other",
"name": "Terms with Catalan translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 11 28 25 31",
"kind": "other",
"name": "Terms with Czech translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "4 9 30 25 32",
"kind": "other",
"name": "Terms with Esperanto translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "3 10 34 22 31",
"kind": "other",
"name": "Terms with French translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 12 29 24 30",
"kind": "other",
"name": "Terms with Galician translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "2 5 16 34 42",
"kind": "other",
"name": "Terms with Greek translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 12 29 24 30",
"kind": "other",
"name": "Terms with Hawaiian translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "3 9 34 24 30",
"kind": "other",
"name": "Terms with Hindi translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "4 8 31 25 32",
"kind": "other",
"name": "Terms with Ido translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 11 28 25 31",
"kind": "other",
"name": "Terms with Indonesian translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 11 29 24 30",
"kind": "other",
"name": "Terms with Irish translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 12 29 24 30",
"kind": "other",
"name": "Terms with Korean translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "4 9 30 25 32",
"kind": "other",
"name": "Terms with Latin translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 11 28 25 31",
"kind": "other",
"name": "Terms with Malay translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 11 28 25 31",
"kind": "other",
"name": "Terms with Marathi translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 11 29 25 31",
"kind": "other",
"name": "Terms with Occitan translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 11 28 25 31",
"kind": "other",
"name": "Terms with Portuguese translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "3 8 36 24 30",
"kind": "other",
"name": "Terms with Spanish translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "4 10 29 25 31",
"kind": "other",
"name": "Terms with Thai translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "4 11 29 24 32",
"kind": "other",
"name": "Terms with Turkish translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 11 28 25 31",
"kind": "other",
"name": "Terms with Vietnamese translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
23,
26
]
],
"text": "Brendan pulled a black tee over his head.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"Ellipsis of tee-shirt."
],
"id": "en-tee-en-noun-en:T_shirt",
"links": [
[
"clothing",
"clothing#Noun"
],
[
"tee-shirt",
"T-shirt#English"
]
],
"raw_glosses": [
"(clothing, informal) Ellipsis of tee-shirt."
],
"related": [
{
"tags": [
"alternative"
],
"word": "T"
}
],
"senseid": [
"en:T-shirt"
],
"tags": [
"abbreviation",
"alt-of",
"ellipsis",
"informal"
],
"topics": [
"business",
"clothing",
"fashion",
"lifestyle",
"manufacturing",
"textiles"
]
},
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"langcode": "en",
"name": "Computing",
"orig": "en:Computing",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "5 11 29 24 30",
"kind": "other",
"name": "Terms with Arabic translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 12 29 24 30",
"kind": "other",
"name": "Terms with Asturian translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 11 28 25 31",
"kind": "other",
"name": "Terms with Bengali translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 11 34 23 28",
"kind": "other",
"name": "Terms with Bulgarian translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "4 8 22 30 36",
"kind": "other",
"name": "Terms with Burmese translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 11 29 24 30",
"kind": "other",
"name": "Terms with Catalan translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 11 28 25 31",
"kind": "other",
"name": "Terms with Czech translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "4 9 30 25 32",
"kind": "other",
"name": "Terms with Esperanto translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "3 10 34 22 31",
"kind": "other",
"name": "Terms with French translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 12 29 24 30",
"kind": "other",
"name": "Terms with Galician translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "2 5 16 34 42",
"kind": "other",
"name": "Terms with Greek translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 12 29 24 30",
"kind": "other",
"name": "Terms with Hawaiian translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "3 9 34 24 30",
"kind": "other",
"name": "Terms with Hindi translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "4 8 31 25 32",
"kind": "other",
"name": "Terms with Ido translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 11 28 25 31",
"kind": "other",
"name": "Terms with Indonesian translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 11 29 24 30",
"kind": "other",
"name": "Terms with Irish translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 12 29 24 30",
"kind": "other",
"name": "Terms with Korean translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "4 9 30 25 32",
"kind": "other",
"name": "Terms with Latin translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 11 28 25 31",
"kind": "other",
"name": "Terms with Malay translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 11 28 25 31",
"kind": "other",
"name": "Terms with Marathi translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 11 29 25 31",
"kind": "other",
"name": "Terms with Occitan translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 11 28 25 31",
"kind": "other",
"name": "Terms with Portuguese translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "3 8 36 24 30",
"kind": "other",
"name": "Terms with Spanish translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "4 10 29 25 31",
"kind": "other",
"name": "Terms with Thai translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "4 11 29 24 32",
"kind": "other",
"name": "Terms with Turkish translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 11 28 25 31",
"kind": "other",
"name": "Terms with Vietnamese translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"The process of redirecting output to multiple destinations."
],
"id": "en-tee-en-noun-isU~mhl-",
"links": [
[
"computing",
"computing#Noun"
],
[
"redirect",
"redirect"
],
[
"output",
"output"
],
[
"destination",
"destination"
]
],
"raw_glosses": [
"(computing) The process of redirecting output to multiple destinations."
],
"topics": [
"computing",
"engineering",
"mathematics",
"natural-sciences",
"physical-sciences",
"sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtiː/"
},
{
"audio": "LL-Q1860 (eng)-Vealhurl-tee.wav",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/b/b1/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-tee.wav/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-tee.wav.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/b/b1/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-tee.wav/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-tee.wav.ogg"
},
{
"rhymes": "-iː"
},
{
"homophone": "T"
},
{
"homophone": "te"
},
{
"homophone": "tea"
},
{
"homophone": "ti"
}
],
"translations": [
{
"_dis1": "47 51 2 0",
"code": "ar",
"lang": "Arabic",
"lang_code": "ar",
"roman": "tī",
"sense": "name of the letter T, t",
"tags": [
"masculine"
],
"word": "تِي"
},
{
"_dis1": "47 51 2 0",
"code": "ast",
"lang": "Asturian",
"lang_code": "ast",
"sense": "name of the letter T, t",
"word": "te"
},
{
"_dis1": "47 51 2 0",
"code": "bn",
"lang": "Bengali",
"lang_code": "bn",
"roman": "ṭi",
"sense": "name of the letter T, t",
"word": "টি"
},
{
"_dis1": "47 51 2 0",
"code": "bg",
"lang": "Bulgarian",
"lang_code": "bg",
"roman": "te",
"sense": "name of the letter T, t",
"tags": [
"neuter"
],
"word": "те"
},
{
"_dis1": "47 51 2 0",
"code": "my",
"lang": "Burmese",
"lang_code": "my",
"roman": "ti",
"sense": "name of the letter T, t",
"word": "တီ"
},
{
"_dis1": "47 51 2 0",
"code": "ca",
"lang": "Catalan",
"lang_code": "ca",
"sense": "name of the letter T, t",
"tags": [
"feminine"
],
"word": "te"
},
{
"_dis1": "47 51 2 0",
"code": "cs",
"lang": "Czech",
"lang_code": "cs",
"sense": "name of the letter T, t",
"tags": [
"neuter"
],
"word": "té"
},
{
"_dis1": "47 51 2 0",
"code": "eo",
"lang": "Esperanto",
"lang_code": "eo",
"sense": "name of the letter T, t",
"word": "to"
},
{
"_dis1": "47 51 2 0",
"code": "fi",
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"sense": "name of the letter T, t",
"word": "tee"
},
{
"_dis1": "47 51 2 0",
"code": "fr",
"lang": "French",
"lang_code": "fr",
"sense": "name of the letter T, t",
"tags": [
"masculine"
],
"word": "té"
},
{
"_dis1": "47 51 2 0",
"code": "gl",
"lang": "Galician",
"lang_code": "gl",
"sense": "name of the letter T, t",
"tags": [
"masculine"
],
"word": "te"
},
{
"_dis1": "47 51 2 0",
"code": "el",
"lang": "Greek",
"lang_code": "el",
"roman": "ti",
"sense": "name of the letter T, t",
"tags": [
"neuter"
],
"word": "τι"
},
{
"_dis1": "47 51 2 0",
"code": "haw",
"lang": "Hawaiian",
"lang_code": "haw",
"sense": "name of the letter T, t",
"word": "tī"
},
{
"_dis1": "47 51 2 0",
"code": "hi",
"lang": "Hindi",
"lang_code": "hi",
"roman": "ṭī",
"sense": "name of the letter T, t",
"word": "टी"
},
{
"_dis1": "47 51 2 0",
"code": "is",
"lang": "Icelandic",
"lang_code": "is",
"sense": "name of the letter T, t",
"word": "té"
},
{
"_dis1": "47 51 2 0",
"code": "io",
"lang": "Ido",
"lang_code": "io",
"sense": "name of the letter T, t",
"word": "te"
},
{
"_dis1": "47 51 2 0",
"code": "id",
"lang": "Indonesian",
"lang_code": "id",
"sense": "name of the letter T, t",
"word": "te"
},
{
"_dis1": "47 51 2 0",
"code": "ga",
"lang": "Irish",
"lang_code": "ga",
"sense": "name of the letter T, t",
"word": "té"
},
{
"_dis1": "47 51 2 0",
"code": "ga",
"lang": "Irish",
"lang_code": "ga",
"sense": "name of the letter T, t",
"word": "tinne"
},
{
"_dis1": "47 51 2 0",
"code": "ga",
"lang": "Irish",
"lang_code": "ga",
"sense": "name of the letter T, t",
"word": "teithne"
},
{
"_dis1": "47 51 2 0",
"code": "ja",
"lang": "Japanese",
"lang_code": "ja",
"roman": "tī",
"sense": "name of the letter T, t",
"word": "ティー"
},
{
"_dis1": "47 51 2 0",
"code": "ko",
"lang": "Korean",
"lang_code": "ko",
"roman": "ti",
"sense": "name of the letter T, t",
"word": "티"
},
{
"_dis1": "47 51 2 0",
"code": "la",
"lang": "Latin",
"lang_code": "la",
"sense": "name of the letter T, t",
"word": "tē"
},
{
"_dis1": "47 51 2 0",
"code": "ms",
"lang": "Malay",
"lang_code": "ms",
"sense": "name of the letter T, t",
"word": "ti"
},
{
"_dis1": "47 51 2 0",
"code": "mr",
"lang": "Marathi",
"lang_code": "mr",
"roman": "ṭī",
"sense": "name of the letter T, t",
"word": "टी"
},
{
"_dis1": "47 51 2 0",
"code": "oc",
"lang": "Occitan",
"lang_code": "oc",
"sense": "name of the letter T, t",
"tags": [
"feminine"
],
"word": "te"
},
{
"_dis1": "47 51 2 0",
"code": "pt",
"lang": "Portuguese",
"lang_code": "pt",
"sense": "name of the letter T, t",
"tags": [
"masculine"
],
"word": "tê"
},
{
"_dis1": "47 51 2 0",
"code": "ru",
"lang": "Russian",
"lang_code": "ru",
"roman": "ti",
"sense": "name of the letter T, t",
"tags": [
"English",
"neuter"
],
"word": "ти"
},
{
"_dis1": "47 51 2 0",
"code": "ru",
"lang": "Russian",
"lang_code": "ru",
"roman": "tɛ",
"sense": "name of the letter T, t",
"tags": [
"neuter"
],
"word": "тэ"
},
{
"_dis1": "47 51 2 0",
"code": "es",
"lang": "Spanish",
"lang_code": "es",
"sense": "name of the letter T, t",
"tags": [
"feminine"
],
"word": "te"
},
{
"_dis1": "47 51 2 0",
"code": "sv",
"lang": "Swedish",
"lang_code": "sv",
"sense": "name of the letter T, t",
"word": "te"
},
{
"_dis1": "47 51 2 0",
"code": "tl",
"lang": "Tagalog",
"lang_code": "tl",
"sense": "name of the letter T, t",
"word": "ti"
},
{
"_dis1": "47 51 2 0",
"code": "tl",
"lang": "Tagalog",
"lang_code": "tl",
"sense": "name of the letter T, t",
"word": "ta (Abakada)"
},
{
"_dis1": "47 51 2 0",
"code": "th",
"lang": "Thai",
"lang_code": "th",
"roman": "tii",
"sense": "name of the letter T, t",
"word": "ที"
},
{
"_dis1": "47 51 2 0",
"code": "tr",
"lang": "Turkish",
"lang_code": "tr",
"sense": "name of the letter T, t",
"word": "te"
},
{
"_dis1": "47 51 2 0",
"code": "vi",
"lang": "Vietnamese",
"lang_code": "vi",
"sense": "name of the letter T, t",
"word": "tê"
},
{
"_dis1": "47 51 2 0",
"code": "vi",
"lang": "Vietnamese",
"lang_code": "vi",
"sense": "name of the letter T, t",
"word": "tờ"
},
{
"_dis1": "47 51 2 0",
"code": "cy",
"lang": "Welsh",
"lang_code": "cy",
"sense": "name of the letter T, t",
"tags": [
"feminine"
],
"word": "ti"
}
],
"word": "tee"
}
{
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "en",
"2": "enm"
},
"expansion": "Middle English [Term?]",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "ang",
"3": "te",
"4": ""
},
"expansion": "Old English te",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "la",
"3": "tē",
"4": "",
"pos": "the name of the letter T"
},
"expansion": "Latin tē (the name of the letter T)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "computing"
},
"expansion": "(computing):",
"name": "sense"
}
],
"etymology_text": "* From Middle English [Term?], from Old English te, from Latin tē (the name of the letter T).\n* (computing): By analogy with a T-shaped pipe that sends fluids in two directions.",
"forms": [
{
"form": "tees",
"tags": [
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "teeing",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "teed",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "teed",
"tags": [
"past"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "tee (third-person singular simple present tees, present participle teeing, simple past and past participle teed)",
"name": "en-verb"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"langcode": "en",
"name": "Computing",
"orig": "en:Computing",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "5 11 29 24 30",
"kind": "other",
"name": "Terms with Arabic translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 12 29 24 30",
"kind": "other",
"name": "Terms with Asturian translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 11 28 25 31",
"kind": "other",
"name": "Terms with Bengali translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 11 34 23 28",
"kind": "other",
"name": "Terms with Bulgarian translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "4 8 22 30 36",
"kind": "other",
"name": "Terms with Burmese translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 11 29 24 30",
"kind": "other",
"name": "Terms with Catalan translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 11 28 25 31",
"kind": "other",
"name": "Terms with Czech translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "4 9 30 25 32",
"kind": "other",
"name": "Terms with Esperanto translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "3 10 34 22 31",
"kind": "other",
"name": "Terms with French translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 12 29 24 30",
"kind": "other",
"name": "Terms with Galician translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "2 5 16 34 42",
"kind": "other",
"name": "Terms with Greek translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 12 29 24 30",
"kind": "other",
"name": "Terms with Hawaiian translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "3 9 34 24 30",
"kind": "other",
"name": "Terms with Hindi translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "4 8 31 25 32",
"kind": "other",
"name": "Terms with Ido translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 11 28 25 31",
"kind": "other",
"name": "Terms with Indonesian translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 11 29 24 30",
"kind": "other",
"name": "Terms with Irish translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 12 29 24 30",
"kind": "other",
"name": "Terms with Korean translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "4 9 30 25 32",
"kind": "other",
"name": "Terms with Latin translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 11 28 25 31",
"kind": "other",
"name": "Terms with Malay translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 11 28 25 31",
"kind": "other",
"name": "Terms with Marathi translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 11 29 25 31",
"kind": "other",
"name": "Terms with Occitan translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 11 28 25 31",
"kind": "other",
"name": "Terms with Portuguese translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "3 8 36 24 30",
"kind": "other",
"name": "Terms with Spanish translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "4 10 29 25 31",
"kind": "other",
"name": "Terms with Thai translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "4 11 29 24 32",
"kind": "other",
"name": "Terms with Turkish translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 11 28 25 31",
"kind": "other",
"name": "Terms with Vietnamese translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
4,
10
]
],
"ref": "1997, Robin Burk, David B. Horvath, UNIX Unleashed, page 615:",
"text": "[…] teeing via multiple redirects (ls > file1 > file2) […]",
"type": "quotation"
}
],
"glosses": [
"To redirect output to multiple destinations."
],
"id": "en-tee-en-verb-fCKosa3m",
"links": [
[
"computing",
"computing#Noun"
],
[
"redirect",
"redirect"
],
[
"output",
"output"
],
[
"destination",
"destination"
]
],
"raw_glosses": [
"(computing) To redirect output to multiple destinations."
],
"topics": [
"computing",
"engineering",
"mathematics",
"natural-sciences",
"physical-sciences",
"sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtiː/"
},
{
"audio": "LL-Q1860 (eng)-Vealhurl-tee.wav",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/b/b1/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-tee.wav/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-tee.wav.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/b/b1/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-tee.wav/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-tee.wav.ogg"
},
{
"rhymes": "-iː"
},
{
"homophone": "T"
},
{
"homophone": "te"
},
{
"homophone": "tea"
},
{
"homophone": "ti"
}
],
"word": "tee"
}
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "tee ball"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "teebox"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "tee off"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "tee on"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "tee time"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "tee up"
}
],
"etymology_number": 2,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "en",
"2": "sco",
"3": "teaz"
},
"expansion": "Scots teaz",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "First attested in the 17th century as teaz, back-formation from obsolete Scots teaz, later reanalyzed as a plural.",
"forms": [
{
"form": "tees",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "tee (plural tees)",
"name": "en-noun"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"langcode": "en",
"name": "Golf",
"orig": "en:Golf",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "2 5 8 6 16 8 10 6 8 10 10 11",
"kind": "other",
"name": "English 3-letter words",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "0 1 12 10 19 6 8 5 9 12 9 7",
"kind": "other",
"name": "English entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "2 4 12 11 26 6 10 9 12 9",
"kind": "other",
"name": "Entries with translation boxes",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "2 5 13 11 21 8 9 9 13 9",
"kind": "other",
"name": "Terms with Finnish translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "2 5 13 11 21 8 12 8 12 9",
"kind": "other",
"name": "Terms with Icelandic translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "2 4 13 11 23 7 10 9 12 10",
"kind": "other",
"name": "Terms with Japanese translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "2 4 13 11 23 7 10 9 12 10",
"kind": "other",
"name": "Terms with Russian translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "2 5 13 11 21 7 12 8 12 9",
"kind": "other",
"name": "Terms with Swedish translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "2 5 13 11 21 8 12 8 12 9",
"kind": "other",
"name": "Terms with Tagalog translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "2 5 12 11 20 7 13 8 13 10",
"kind": "other",
"name": "Terms with Welsh translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "36 15 17 16 17",
"kind": "other",
"name": "Terms with German translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "34 14 21 15 16",
"kind": "other",
"name": "Terms with Maori translations",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"A flat area of ground from which players hit their first shots on a golf hole."
],
"id": "en-tee-en-noun-mwwPLa0D",
"links": [
[
"golf",
"golf"
]
],
"raw_glosses": [
"(golf) A flat area of ground from which players hit their first shots on a golf hole."
],
"topics": [
"golf",
"hobbies",
"lifestyle",
"sports"
],
"translations": [
{
"_dis1": "74 13 8 5",
"code": "fi",
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"sense": "golf: ground for hitting first shots",
"word": "tiiauspaikka"
},
{
"_dis1": "74 13 8 5",
"code": "de",
"lang": "German",
"lang_code": "de",
"sense": "golf: ground for hitting first shots",
"tags": [
"masculine"
],
"word": "Abschlag"
},
{
"_dis1": "74 13 8 5",
"code": "is",
"lang": "Icelandic",
"lang_code": "is",
"sense": "golf: ground for hitting first shots",
"tags": [
"masculine"
],
"word": "teigur"
},
{
"_dis1": "74 13 8 5",
"code": "ru",
"lang": "Russian",
"lang_code": "ru",
"roman": "métka",
"sense": "golf: ground for hitting first shots",
"tags": [
"feminine"
],
"word": "ме́тка"
},
{
"_dis1": "74 13 8 5",
"code": "sv",
"lang": "Swedish",
"lang_code": "sv",
"sense": "golf: ground for hitting first shots",
"tags": [
"common-gender"
],
"word": "tee"
},
{
"_dis1": "74 13 8 5",
"code": "sv",
"lang": "Swedish",
"lang_code": "sv",
"sense": "golf: ground for hitting first shots",
"tags": [
"common-gender"
],
"word": "utslagsplats"
},
{
"_dis1": "74 13 8 5",
"code": "tl",
"lang": "Tagalog",
"lang_code": "tl",
"sense": "golf: ground for hitting first shots",
"word": "puntod"
},
{
"_dis1": "58 25 11 6",
"code": "fi",
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"sense": "golf: peg",
"word": "tii"
},
{
"_dis1": "58 25 11 6",
"code": "de",
"lang": "German",
"lang_code": "de",
"sense": "golf: peg",
"tags": [
"neuter"
],
"word": "Tee"
},
{
"_dis1": "58 25 11 6",
"code": "is",
"lang": "Icelandic",
"lang_code": "is",
"sense": "golf: peg",
"tags": [
"neuter"
],
"word": "tí"
},
{
"_dis1": "58 25 11 6",
"code": "mi",
"lang": "Maori",
"lang_code": "mi",
"sense": "golf: peg",
"word": "tī"
},
{
"_dis1": "58 25 11 6",
"code": "ru",
"lang": "Russian",
"lang_code": "ru",
"roman": "kólyšek",
"sense": "golf: peg",
"tags": [
"masculine"
],
"word": "ко́лышек"
},
{
"_dis1": "58 25 11 6",
"code": "sv",
"lang": "Swedish",
"lang_code": "sv",
"sense": "golf: peg",
"tags": [
"common-gender"
],
"word": "peg"
},
{
"_dis1": "58 25 11 6",
"code": "sv",
"lang": "Swedish",
"lang_code": "sv",
"sense": "golf: peg",
"tags": [
"common-gender"
],
"word": "golfpeg"
}
]
},
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"langcode": "en",
"name": "Sports",
"orig": "en:Sports",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
81,
92
]
],
"ref": "2019 November 3, Liam de Carme, “Boks, you beauties”, in Sunday Times:",
"text": "Pollard, who went into the semifinals with an unsatisfactory 63% return from the kicking tee, turned it around splendidly against Wales and he continued that form despite missing his first attempt in the final.",
"type": "quotation"
}
],
"glosses": [
"A usually wooden or plastic peg from which a ball is kicked or hit."
],
"id": "en-tee-en-noun-ARMFCSsd",
"links": [
[
"sports",
"sports"
],
[
"peg",
"peg"
]
],
"raw_glosses": [
"(sports) A usually wooden or plastic peg from which a ball is kicked or hit."
],
"topics": [
"hobbies",
"lifestyle",
"sports"
]
},
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"langcode": "en",
"name": "Curling",
"orig": "en:Curling",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"The target area of a curling rink."
],
"id": "en-tee-en-noun-oxwYN8Ty",
"links": [
[
"curling",
"curling"
]
],
"raw_glosses": [
"(curling) The target area of a curling rink."
],
"topics": [
"ball-games",
"curling",
"games",
"hobbies",
"lifestyle",
"sports"
],
"translations": [
{
"_dis1": "21 2 73 4",
"code": "fi",
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"sense": "curling: target area",
"word": "tee"
},
{
"_dis1": "21 2 73 4",
"code": "ru",
"lang": "Russian",
"lang_code": "ru",
"roman": "mišénʹ",
"sense": "curling: target area",
"tags": [
"feminine"
],
"word": "мише́нь"
},
{
"_dis1": "21 2 73 4",
"code": "sv",
"lang": "Swedish",
"lang_code": "sv",
"sense": "curling: target area",
"tags": [
"common-gender"
],
"word": "tee"
}
]
},
{
"glosses": [
"The mark at which players aim in quoits."
],
"id": "en-tee-en-noun-TuOC2G40",
"links": [
[
"quoits",
"quoits"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtiː/"
},
{
"audio": "LL-Q1860 (eng)-Vealhurl-tee.wav",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/b/b1/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-tee.wav/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-tee.wav.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/b/b1/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-tee.wav/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-tee.wav.ogg"
},
{
"rhymes": "-iː"
},
{
"homophone": "T"
},
{
"homophone": "te"
},
{
"homophone": "tea"
},
{
"homophone": "ti"
}
],
"word": "tee"
}
{
"etymology_number": 2,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "en",
"2": "sco",
"3": "teaz"
},
"expansion": "Scots teaz",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "First attested in the 17th century as teaz, back-formation from obsolete Scots teaz, later reanalyzed as a plural.",
"forms": [
{
"form": "tees",
"tags": [
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "teeing",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "teed",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "teed",
"tags": [
"past"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "tee (third-person singular simple present tees, present participle teeing, simple past and past participle teed)",
"name": "en-verb"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"langcode": "en",
"name": "Golf",
"orig": "en:Golf",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
81,
84
],
[
124,
127
]
],
"ref": "1909, Walter J. Travis, Practical Golf:",
"text": "If at any hole a competitor play his first stroke from outside the limits of the teeing-ground, he shall count that stroke, tee a ball, and play his second stroke from within these limits.",
"type": "quotation"
}
],
"glosses": [
"To place a ball on a tee"
],
"id": "en-tee-en-verb-4uXxuUNs",
"links": [
[
"golf",
"golf"
]
],
"raw_glosses": [
"(golf) To place a ball on a tee"
],
"synonyms": [
{
"word": "tee up"
}
],
"topics": [
"golf",
"hobbies",
"lifestyle",
"sports"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtiː/"
},
{
"audio": "LL-Q1860 (eng)-Vealhurl-tee.wav",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/b/b1/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-tee.wav/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-tee.wav.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/b/b1/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-tee.wav/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-tee.wav.ogg"
},
{
"rhymes": "-iː"
},
{
"homophone": "T"
},
{
"homophone": "te"
},
{
"homophone": "tea"
},
{
"homophone": "ti"
}
],
"word": "tee"
}
{
"etymology_number": 3,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "en",
"2": "enm",
"3": "teen"
},
"expansion": "Middle English teen",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "ang",
"3": "teon",
"4": "tēon"
},
"expansion": "Old English tēon",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "gmw-pro",
"3": "*teuhan"
},
"expansion": "Proto-West Germanic *teuhan",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Middle English teen, from Old English tēon (which was contracted from earlier tēohan, from Proto-West Germanic *teuhan.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "en",
"2": "verb"
},
"expansion": "tee",
"name": "head"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Old English links with redundant target parameters",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"To teach, educate, train, bring up."
],
"id": "en-tee-en-verb-JFsp7NiN",
"links": [
[
"teach",
"teach"
],
[
"educate",
"educate"
]
],
"raw_glosses": [
"(obsolete) To teach, educate, train, bring up."
],
"tags": [
"obsolete"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtiː/"
},
{
"audio": "LL-Q1860 (eng)-Vealhurl-tee.wav",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/b/b1/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-tee.wav/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-tee.wav.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/b/b1/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-tee.wav/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-tee.wav.ogg"
},
{
"rhymes": "-iː"
},
{
"homophone": "T"
},
{
"homophone": "te"
},
{
"homophone": "tea"
},
{
"homophone": "ti"
}
],
"word": "tee"
}
{
"etymology_number": 4,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "en",
"2": "my",
"3": "ထီး",
"t": "umbrella",
"tr": "hti:"
},
"expansion": "Burmese ထီး (hti:, “umbrella”)",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From Burmese ထီး (hti:, “umbrella”).",
"forms": [
{
"form": "tees",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "tee (plural tees)",
"name": "en-noun"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"A finial resembling an umbrella, crowning a dagoba in Indochinese countries."
],
"id": "en-tee-en-noun-9WpL85rD",
"links": [
[
"finial",
"finial"
],
[
"umbrella",
"umbrella"
],
[
"dagoba",
"dagoba"
],
[
"Indochinese",
"Indochinese"
]
],
"related": [
{
"word": "tee hee"
},
{
"word": "tee hee hee"
},
{
"word": "tee-tee"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtiː/"
},
{
"audio": "LL-Q1860 (eng)-Vealhurl-tee.wav",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/b/b1/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-tee.wav/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-tee.wav.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/b/b1/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-tee.wav/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-tee.wav.ogg"
},
{
"rhymes": "-iː"
},
{
"homophone": "T"
},
{
"homophone": "te"
},
{
"homophone": "tea"
},
{
"homophone": "ti"
}
],
"word": "tee"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "af",
"2": "nl",
"3": "thee"
},
"expansion": "Dutch thee",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Dutch thee (in the past commonly spelled tee).",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "af",
"10": "",
"11": "",
"12": "",
"13": "",
"14": "",
"15": "",
"16": "",
"17": "",
"18": "",
"2": "noun",
"3": "uncountable",
"4": "",
"5": "",
"6": "-",
"7": "",
"8": "",
"9": "",
"f2accel-form": "p",
"f2request": "1",
"f5accel-form": "diminutive",
"head": ""
},
"expansion": "tee (uncountable)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "-"
},
"expansion": "tee (uncountable)",
"name": "af-noun"
}
],
"lang": "Afrikaans",
"lang_code": "af",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Afrikaans entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 22 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "af",
"name": "Tea",
"orig": "af:Tea",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "rooibostee"
},
{
"word": "teekoppie"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
19,
22
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
20,
23
]
],
"english": "Let's go drink some tea.",
"text": "Kom ons gaan drink tee.",
"translation": "Let's go drink some tea.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"tea"
],
"id": "en-tee-af-noun-qfdNHsNu",
"links": [
[
"tea",
"tea#English"
]
],
"tags": [
"uncountable"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/tɪə̯/"
},
{
"audio": "LL-Q14196 (afr)-Anon1314-tee.wav",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/e/ea/LL-Q14196_%28afr%29-Anon1314-tee.wav/LL-Q14196_%28afr%29-Anon1314-tee.wav.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/e/ea/LL-Q14196_%28afr%29-Anon1314-tee.wav/LL-Q14196_%28afr%29-Anon1314-tee.wav.ogg"
}
],
"word": "tee"
}
{
"forms": [
{
"form": "teeën",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "teetje",
"tags": [
"diminutive",
"neuter"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "m",
"2": "teeën",
"3": "+"
},
"expansion": "tee m (plural teeën, diminutive teetje n)",
"name": "nl-noun"
}
],
"lang": "Dutch",
"lang_code": "nl",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "thee"
}
],
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Dutch entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 22 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"obsolete spelling of thee"
],
"id": "en-tee-nl-noun--1imcIZF",
"links": [
[
"thee",
"thee#Dutch"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"masculine",
"obsolete"
]
}
],
"word": "tee"
}
{
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*tee"
},
"expansion": "Proto-Finnic *tee",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "tie"
},
"expansion": "Finnish tie",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *tee. Cognate with Finnish tie.",
"forms": [
{
"form": "tee",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "teed",
"tags": [
"partitive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "et-decl-idee",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "26i/idee",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "tee",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teed",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tee",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teed",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tee",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teed",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tee",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teede",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teed",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teid",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teesid",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teesse",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teedesse",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teisse",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tees",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teedes",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teis",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teest",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teedest",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teist",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teele",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teedele",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teile",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teel",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teedel",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teil",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teelt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teedelt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teilt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teeks",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teedeks",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teiks",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teeni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "teedeni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "teena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teedena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teedeta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teega",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teedega",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"10": "",
"2": "nouns",
"3": "genitive",
"4": "tee",
"5": "",
"6": "",
"7": "partitive",
"8": "teed",
"9": "",
"cat2": "",
"f1accel-form": "gen|s",
"f1request": "1",
"f2accel-form": "gen|s",
"f3accel-form": "par|s",
"f3request": "1",
"f4accel-form": "par|s",
"head": ""
},
"expansion": "tee (genitive tee, partitive teed)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "tee",
"2": "teed"
},
"expansion": "tee (genitive tee, partitive teed)",
"name": "et-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "tee"
},
"name": "et-decl-idee"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Estonian idee-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"derived": [
{
"word": "kiirtee"
},
{
"word": "maantee"
},
{
"word": "raudtee"
},
{
"word": "umbtee"
},
{
"word": "kruusatee"
}
],
"glosses": [
"road, way"
],
"id": "en-tee-et-noun-D7Z0Cjeq",
"links": [
[
"road",
"road"
],
[
"way",
"way"
]
]
}
],
"word": "tee"
}
{
"etymology_number": 2,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "de",
"3": "Tee"
},
"expansion": "German Tee",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "nan-hbl",
"3": "茶",
"tr": "tê"
},
"expansion": "Hokkien 茶 (tê)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From German Tee, ultimately from Hokkien 茶 (tê).",
"forms": [
{
"form": "tee",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "teed",
"tags": [
"partitive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "et-decl-idee",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "26i/idee",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "tee",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teed",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tee",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teed",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tee",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teed",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tee",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teede",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teed",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teid",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teesid",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teesse",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teedesse",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teisse",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tees",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teedes",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teis",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teest",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teedest",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teist",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teele",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teedele",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teile",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teel",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teedel",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teil",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teelt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teedelt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teilt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teeks",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teedeks",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teiks",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teeni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "teedeni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "teena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teedena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teedeta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teega",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teedega",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"10": "",
"2": "nouns",
"3": "genitive",
"4": "tee",
"5": "",
"6": "",
"7": "partitive",
"8": "teed",
"9": "",
"cat2": "",
"f1accel-form": "gen|s",
"f1request": "1",
"f2accel-form": "gen|s",
"f3accel-form": "par|s",
"f3request": "1",
"f4accel-form": "par|s",
"head": ""
},
"expansion": "tee (genitive tee, partitive teed)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "tee",
"2": "teed"
},
"expansion": "tee (genitive tee, partitive teed)",
"name": "et-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "tee"
},
"name": "et-decl-idee"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Estonian idee-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"derived": [
{
"word": "liivatee"
}
],
"glosses": [
"tea"
],
"id": "en-tee-et-noun-qfdNHsNu",
"links": [
[
"tea",
"tea"
]
]
}
],
"word": "tee"
}
{
"etymology_number": 3,
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"10": "",
"2": "nouns",
"3": "genitive",
"4": "",
"5": "",
"6": "",
"7": "partitive",
"8": "",
"9": "",
"cat2": "",
"f1accel-form": "gen|s",
"f1request": "1",
"f2accel-form": "gen|s",
"f3accel-form": "par|s",
"f3request": "1",
"f4accel-form": "par|s",
"head": ""
},
"expansion": "tee (genitive [please provide], partitive [please provide])",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "tee (genitive [please provide], partitive [please provide])",
"name": "et-noun"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Estonian terms with redundant script codes",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "et",
"name": "Latin letter names",
"orig": "et:Latin letter names",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"The name of the Latin-script letter T/t."
],
"id": "en-tee-et-noun-8aD9k4CU",
"links": [
[
"T",
"T#Estonian"
],
[
"t",
"t#Estonian"
]
]
}
],
"word": "tee"
}
{
"etymology_number": 4,
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "verb form"
},
"expansion": "tee",
"name": "head"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [],
"form_of": [
{
"word": "tegema"
}
],
"glosses": [
"Second-person singular imperative form of tegema."
],
"id": "en-tee-et-verb-RJ7k9pog",
"links": [
[
"tegema",
"tegema#Estonian"
]
],
"tags": [
"form-of",
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "4 4 4 37 51",
"kind": "other",
"name": "Estonian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "tegema"
}
],
"glosses": [
"Present connegative form of tegema."
],
"id": "en-tee-et-verb-OK3VZr9n",
"links": [
[
"tegema",
"tegema#Estonian"
]
],
"tags": [
"connegative",
"form-of",
"present"
]
}
],
"word": "tee"
}
{
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "drink"
},
"expansion": "",
"name": "etymid"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "te"
},
"expansion": "Borrowed from Swedish te",
"name": "bor+"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nl",
"3": "thee"
},
"expansion": "Dutch thee",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nan-hbl",
"3": "茶",
"tr": "tê"
},
"expansion": "Hokkien 茶 (tê)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "och",
"3": "-"
},
"expansion": "Old Chinese",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sit-pro",
"3": "*s-la",
"4": "",
"5": "leaf, tea"
},
"expansion": "Proto-Sino-Tibetan *s-la (“leaf, tea”)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Swedish te, itself from Dutch thee, from Hokkien 茶 (tê) (Amoy dialect), from Old Chinese, ultimately from Proto-Sino-Tibetan *s-la (“leaf, tea”).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "18/maa",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "tee",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tee",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teetä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teitä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teessä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teestä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teehen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teellä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teenä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teettä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "tein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "18/maa",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teetäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teitäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teessäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teestäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teeheni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teelläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teenäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teettäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teetäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teitäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teessäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teestäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teehesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teelläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teenäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teettäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teetämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teitämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teessämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teestämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teehemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teellämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teenämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teettämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teetänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teitänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teessänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teestänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teehenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teellänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teenänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teettänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teidensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teittensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teetään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teetänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teitään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teitänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teessään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teessänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teestään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teestänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teehensä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teellään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teellänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teeltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teellensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teenään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teenänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teeksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teettään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teettänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "tee",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "tee",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "tee",
"2": "ä"
},
"name": "fi-decl-maa"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "21 18 4 29 24 4",
"kind": "other",
"name": "Finnish maa-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "17 17 18 18 17 0 10 0 3",
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Tea",
"orig": "fi:Tea",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
22,
27
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
35,
38
]
],
"english": "Go to the supermarket and buy some tea.",
"text": "Mene kauppaan ja osta teetä.",
"translation": "Go to the supermarket and buy some tea.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"tea (dried leaves or buds of the tea plant, Camellia sinensis)"
],
"id": "en-tee-fi-noun-Kkh48aL3",
"links": [
[
"tea",
"tea"
],
[
"Camellia sinensis",
"Camellia sinensis#Translingual"
]
],
"raw_glosses": [
"(uncountable) tea (dried leaves or buds of the tea plant, Camellia sinensis)"
],
"tags": [
"uncountable"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "21 18 4 29 24 4",
"kind": "other",
"name": "Finnish maa-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "17 17 18 18 17 0 10 0 3",
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Tea",
"orig": "fi:Tea",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"examples": [
{
"text": ", tsaikka, tsaikku, tsaju, tsaiju (dialectal)"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
12,
17
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
20,
23
]
],
"english": "Would you like some tea?",
"text": "Haluaisitko teetä?",
"translation": "Would you like some tea?",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"tea (drink made by infusing these dried leaves or buds in hot water)"
],
"id": "en-tee-fi-noun-oBZUDlmK",
"links": [
[
"tea",
"tea"
]
],
"raw_glosses": [
"(uncountable) tea (drink made by infusing these dried leaves or buds in hot water)"
],
"synonyms": [
{
"tags": [
"dialectal"
],
"word": "saikka"
},
{
"word": "tsaikka"
},
{
"word": "tsaikku"
},
{
"word": "tsaiju"
},
{
"word": "tsaju"
}
],
"tags": [
"uncountable"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "17 17 18 18 17 0 10 0 3",
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Tea",
"orig": "fi:Tea",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
26,
29
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
16,
19
]
],
"english": "Darjeeling is a tea from India.",
"text": "Darjeeling on intialainen tee.",
"translation": "Darjeeling is a tea from India.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"tea (variety of the tea plant)"
],
"id": "en-tee-fi-noun-cJjZuAwx",
"links": [
[
"tea",
"tea"
]
],
"raw_glosses": [
"(countable) tea (variety of the tea plant)"
],
"synonyms": [
{
"word": "teelaatu"
}
],
"tags": [
"countable"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "21 18 4 29 24 4",
"kind": "other",
"name": "Finnish maa-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "17 17 18 18 17 0 10 0 3",
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Tea",
"orig": "fi:Tea",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
5,
8
]
],
"english": "herbal tea",
"text": "yrttitee",
"translation": "herbal tea",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
9,
12
]
],
"english": "camomile tea",
"text": "kamomillatee",
"translation": "camomile tea",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
6,
9
]
],
"english": "mint tea",
"text": "minttutee",
"translation": "mint tea",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"tea (any drink made by infusing parts of various other plants)"
],
"id": "en-tee-fi-noun-ipAWzVYJ",
"links": [
[
"tea",
"tea"
]
],
"raw_glosses": [
"(uncountable, by extension) tea (any drink made by infusing parts of various other plants)"
],
"synonyms": [
{
"word": "juoma"
}
],
"tags": [
"broadly",
"uncountable"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "21 18 4 29 24 4",
"kind": "other",
"name": "Finnish maa-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "17 17 18 18 17 0 10 0 3",
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Tea",
"orig": "fi:Tea",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"derived": [
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "aamutee"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "hedelmätee"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "hopeatee"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "iltatee"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "irtotee"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "jäätee"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "kamomillatee"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "kukkatee"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "kuplatee"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "maitotee"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "minttutee"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "pikatee"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "piparminttutee"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "pussitee"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "rooibostee"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "ruusunmarjatee"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "sitruunatee"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "teeastia"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "teeastiasto"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "teehetki"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "teehuone"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "teejuoma"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "teekalusto"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "teekannu"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "teekeitin"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "teekukka"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "teekuppi"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "teekutsut"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "teelaatu"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "teelasi"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "teelehdet"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "teelehti"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "teeleipä"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "teelusikka"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "teemakkara"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "teemuki"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "teenjuoja"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "teenjuonti"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "teenkasvatus"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "teenkeitin"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "teenkeitto"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "teenlehdet"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "teenlehti"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "teenporo"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "teenviljely"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "teepallo"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "teepannu"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "teepensas"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "teepihdit"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "teepurkki"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "teepussi"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "teepöytä"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "teesekoitus"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "teeseremonia"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "teesieni"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "teesihti"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "teesiivilä"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "teetarjoilu"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "teetarjotin"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "teetauko"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "teetupa"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "teevati"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "teevesi"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "tiilitee"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "vadelmatee"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "voitee"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "volgansienitee"
},
{
"_dis1": "22 26 0 20 33",
"sense": "compounds",
"word": "yrttitee"
}
],
"glosses": [
"tea, cup of tea (cup of any one of these drinks)"
],
"id": "en-tee-fi-noun-dPmQEe0Q",
"links": [
[
"tea",
"tea"
],
[
"cup",
"cup"
]
],
"raw_glosses": [
"(countable) tea, cup of tea (cup of any one of these drinks)"
],
"synonyms": [
{
"word": "teekupillinen"
},
{
"word": "kuppi teetä"
}
],
"tags": [
"countable"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈteː/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪e̞ː]"
},
{
"rhymes": "-eː"
}
],
"wikipedia": [
"Amoy dialect"
],
"word": "tee"
}
{
"etymology_number": 2,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "letter"
},
"expansion": "",
"name": "etymid"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "la",
"3": "tē"
},
"expansion": "Latin tē",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From Latin tē.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "18/maa",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "tee",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tee",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teetä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teitä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teessä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teestä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teehen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teellä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teenä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teettä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "tein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "18/maa",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teetäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teitäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teessäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teestäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teeheni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teelläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teenäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teettäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teetäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teitäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teessäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teestäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teehesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teelläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teenäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teettäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teetämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teitämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teessämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teestämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teehemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teellämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teenämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teettämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teetänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teitänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teessänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teestänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teehenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teellänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teenänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teettänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teidensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teittensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teetään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teetänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teitään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teitänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teessään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teessänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teestään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teestänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teehensä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teellään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teellänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teeltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teellensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teenään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teenänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teeksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teettään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teettänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "tee",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "tee",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "tee",
"2": "ä"
},
"name": "fi-decl-maa"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms with redundant script codes",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Latin letter names",
"orig": "fi:Latin letter names",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"The name of the Latin-script letter T/t."
],
"id": "en-tee-fi-noun-8aD9k4CU",
"links": [
[
"T",
"T#Finnish"
],
[
"t",
"t#Finnish"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈteː/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪e̞ː]"
},
{
"rhymes": "-eː"
}
],
"word": "tee"
}
{
"etymology_number": 3,
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "verb form"
},
"expansion": "tee",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "0 1 3 3 7 2 3 2 3 3 2 1 0 0 0 1 3 2 2 0 2 2 0 9 2 4 0 0 9 2 5 4 4 4 4 3 4",
"kind": "other",
"name": "Pages with 22 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "0 0 4 3 8 2 3 2 3 4 2 1 0 0 0 1 3 2 2 0 3 2 0 10 1 4 0 0 10 1 5 4 4 4 4 3 4",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "8 8 3 8 9 3 24 16 21",
"kind": "other",
"name": "Finnish 3-letter words",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "7 8 1 8 9 1 36 10 20",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "9 15 2 12 8 2 35 3 14",
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Beverages",
"orig": "fi:Beverages",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "tehdä"
}
],
"glosses": [
"inflection of tehdä:",
"present indicative connegative"
],
"id": "en-tee-fi-verb-YjBqQwQK",
"links": [
[
"tehdä",
"tehdä#Finnish"
]
],
"tags": [
"connegative",
"form-of",
"indicative",
"present"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "8 8 3 8 9 3 24 16 21",
"kind": "other",
"name": "Finnish 3-letter words",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "tehdä"
}
],
"glosses": [
"inflection of tehdä:",
"second-person singular present imperative"
],
"id": "en-tee-fi-verb-yhaaI01z",
"links": [
[
"tehdä",
"tehdä#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "8 8 3 8 9 3 24 16 21",
"kind": "other",
"name": "Finnish 3-letter words",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "tehdä"
}
],
"glosses": [
"inflection of tehdä:",
"second-person singular present imperative connegative"
],
"id": "en-tee-fi-verb-aU2qi35U",
"links": [
[
"tehdä",
"tehdä#Finnish"
]
],
"tags": [
"connegative",
"form-of",
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈteːˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪e̞ː(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-eː"
}
],
"word": "tee"
}
{
"forms": [
{
"form": "tees",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "m"
},
"expansion": "tee m (plural tees)",
"name": "fr-noun"
}
],
"lang": "French",
"lang_code": "fr",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "French entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 22 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fr",
"name": "Sports",
"orig": "fr:Sports",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"tee"
],
"id": "en-tee-fr-noun-xLhlCAj9",
"links": [
[
"sports",
"sports"
],
[
"tee",
"tee#English"
]
],
"raw_glosses": [
"(sports) tee"
],
"tags": [
"masculine"
],
"topics": [
"hobbies",
"lifestyle",
"sports"
]
}
],
"sounds": [
{
"audio": "LL-Q150 (fra)-Lyokoï-tee.wav",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/a/af/LL-Q150_%28fra%29-Lyoko%C3%AF-tee.wav/LL-Q150_%28fra%29-Lyoko%C3%AF-tee.wav.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/a/af/LL-Q150_%28fra%29-Lyoko%C3%AF-tee.wav/LL-Q150_%28fra%29-Lyoko%C3%AF-tee.wav.ogg"
}
],
"word": "tee"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "hrx",
"2": "article"
},
"expansion": "tee",
"name": "head"
}
],
"lang": "Hunsrik",
"lang_code": "hrx",
"pos": "article",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Hunsrik articles",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Hunsrik entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Hunsrik terms with Wiesemann spelling",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 22 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"Wiesemann spelling of där"
],
"id": "en-tee-hrx-article-NyMk1qaO",
"links": [
[
"där",
"där#Hunsrik"
]
]
}
],
"word": "tee"
}
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0",
"word": "ajotee"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "kirkkotee"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "kivitee"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "maantee"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "meritee"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "metsätee"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "peltotee"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "rantatee"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "ratastee"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "rautatee"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "talvitee"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "teelehti"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "tiitää"
}
],
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*tee"
},
"expansion": "Proto-Finnic *tee",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "urj-fpr-pro",
"3": "*teje"
},
"expansion": "Proto-Finno-Permic *teje",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "tie"
},
"expansion": "Finnish tie",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "tee"
},
"expansion": "Estonian tee",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *tee, from Proto-Finno-Permic *teje. Cognates include Finnish tie and Estonian tee.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "izh-decl/maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "8/maa",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "tee",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teijen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teetä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teitä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teehe",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teihe",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tees",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teis",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive"
]
},
{
"form": "teest",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teist",
"source": "declension",
"tags": [
"elative"
]
},
{
"form": "teelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative"
]
},
{
"form": "teel",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teil",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive"
]
},
{
"form": "teelt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teilt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "teeks",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teiks",
"source": "declension",
"tags": [
"translative"
]
},
{
"form": "teennä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teen",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinnä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "tein",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "teent",
"source": "declension",
"tags": [
"exessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teint",
"source": "declension",
"tags": [
"exessive"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "noun"
},
"expansion": "tee",
"name": "head"
}
],
"hyphenation": [
"tee"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"tee"
]
}
],
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
11,
15
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
15,
25
]
],
"english": "I stepped onto the street, ice got under my feet.",
"ref": "1936, D. I. Efimov, Lukukirja: Inkeroisia alkușkouluja vart (ensimäine osa), Leningrad: Riikin Ucebno-pedagogiceskoi Izdateljstva, page 6:",
"text": "Harkkaisin teen päälle, jää puuttui jalan alle.",
"translation": "I stepped onto the street, ice got under my feet.",
"type": "quotation"
}
],
"glosses": [
"street"
],
"id": "en-tee-izh-noun-YAjCb0RS",
"links": [
[
"street",
"street"
]
],
"synonyms": [
{
"_dis1": "100 0",
"sense": "street",
"word": "uulitsa"
},
{
"_dis1": "100 0",
"sense": "street",
"word": "katu"
}
]
},
{
"categories": [],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
12,
16
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
14,
21
]
],
"english": "We recognised the way and we went.",
"ref": "1936, L. G. Terehova, V. G. Erdeli, translated by Mihailov and P. I. Maksimov, Geografia: oppikirja iƶoroin alkușkoulun kolmatta klaassaa vart (ensimäine osa) [Geography: textbook for Ingrian elementary school third grade (first part)], Leningrad: Riikin Ucebno-Pedagogiceskoi Izdateljstva, page 5:",
"text": "Tiijussimma teen ja läksimmä.",
"translation": "We recognised the way and we went.",
"type": "quotation"
}
],
"glosses": [
"way, path"
],
"id": "en-tee-izh-noun-8h0EyNl6",
"links": [
[
"way",
"way"
],
[
"path",
"path"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈteː/",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "[ˈteː]",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "/ˈteː/",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"ipa": "[ˈte̝ː]",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"rhymes": "-eː"
}
],
"word": "tee"
}
{
"etymology_number": 2,
"etymology_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
"name": "nonlemma"
}
],
"etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "verb form"
},
"expansion": "tee",
"name": "head"
}
],
"hyphenation": [
"tee"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"tee"
]
}
],
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "0 1 3 3 7 2 3 2 3 3 2 1 0 0 0 1 3 2 2 0 2 2 0 9 2 4 0 0 9 2 5 4 4 4 4 3 4",
"kind": "other",
"name": "Pages with 22 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "0 0 4 3 8 2 3 2 3 4 2 1 0 0 0 1 3 2 2 0 3 2 0 10 1 4 0 0 10 1 5 4 4 4 4 3 4",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "1 1 51 16 30",
"kind": "other",
"name": "Ingrian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "tehä"
}
],
"glosses": [
"inflection of tehä:",
"present indicative connegative"
],
"id": "en-tee-izh-verb-X5AJEZTZ",
"links": [
[
"tehä",
"tehä#Ingrian"
]
],
"tags": [
"connegative",
"form-of",
"indicative",
"present"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "tehä"
}
],
"glosses": [
"inflection of tehä:",
"second-person singular imperative"
],
"id": "en-tee-izh-verb-jCZINNU1",
"links": [
[
"tehä",
"tehä#Ingrian"
]
],
"tags": [
"form-of",
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "tehä"
}
],
"glosses": [
"inflection of tehä:",
"second-person singular imperative connegative"
],
"id": "en-tee-izh-verb-4g7AWWyz",
"links": [
[
"tehä",
"tehä#Ingrian"
]
],
"tags": [
"connegative",
"form-of",
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈteː/",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "[ˈteː]",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "/ˈteː/",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"ipa": "[ˈte̝ː]",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"rhymes": "-eː"
}
],
"word": "tee"
}
{
"descendants": [
{
"lang": "Dutch",
"lang_code": "nl",
"word": "teen"
},
{
"lang": "Limburgish",
"lang_code": "li",
"word": "tieën"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "dum",
"2": "gem-pro",
"inh": "1"
},
"expansion": "",
"name": "dercat"
},
{
"args": {
"1": "dum",
"2": "odt",
"3": "*tēa"
},
"expansion": "Old Dutch *tēa",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "dum",
"2": "gmw-pro",
"3": "*taihā"
},
"expansion": "Proto-West Germanic *taihā",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Old Dutch *tēa, from Proto-West Germanic *taihā.",
"forms": [
{
"form": "têe",
"tags": [
"canonical",
"feminine"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "dum-decl-noun-wk-f",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "têe",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "têen",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "têe",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "têen",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "têe",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "têen",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "têen",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "têe",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "têen",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "têen",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "dum",
"2": "noun",
"3": "",
"4": "{{{stem}}}-",
"5": "",
"6": "{{{stem2}}}-",
"cat2": "",
"g": "f",
"g2": "",
"g3": "",
"head": "têe",
"head2": "",
"sort": ""
},
"expansion": "têe f",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "f",
"head": "têe"
},
"expansion": "têe f",
"name": "dum-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "têe"
},
"name": "dum-decl-noun-wk-f"
}
],
"lang": "Middle Dutch",
"lang_code": "dum",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Middle Dutch entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 22 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "dum",
"name": "Body",
"orig": "dum:Body",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"toe"
],
"id": "en-tee-dum-noun-bQ7zlQwi",
"links": [
[
"toe",
"toe"
]
]
}
],
"word": "tee"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "nfr",
"2": "noun"
},
"expansion": "tee",
"name": "head"
}
],
"lang": "Nafaanra",
"lang_code": "nfr",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Nafaanra entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 22 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"termite mound"
],
"id": "en-tee-nfr-noun-Wwhv0v9W",
"links": [
[
"termite mound",
"termite mound"
]
]
}
],
"word": "tee"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "nb",
"2": "en",
"3": "tee"
},
"expansion": "English tee",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From English tee.",
"forms": [
{
"form": "tee-en",
"tags": [
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "tee-er",
"tags": [
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "tee-ene",
"tags": [
"definite",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "m",
"2": "tee-en",
"3": "tee-er",
"4": "tee-ene"
},
"expansion": "tee m (definite singular tee-en, indefinite plural tee-er, definite plural tee-ene)",
"name": "nb-noun-irreg"
}
],
"lang": "Norwegian Bokmål",
"lang_code": "nb",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"langcode": "nb",
"name": "Golf",
"orig": "nb:Golf",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"tee"
],
"id": "en-tee-nb-noun-xLhlCAj9",
"links": [
[
"golf",
"golf"
],
[
"tee",
"tee#English"
]
],
"raw_glosses": [
"(golf) tee"
],
"tags": [
"masculine"
],
"topics": [
"golf",
"hobbies",
"lifestyle",
"sports"
]
},
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"langcode": "nb",
"name": "Golf",
"orig": "nb:Golf",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"peg"
],
"id": "en-tee-nb-noun-XKG3sQRD",
"links": [
[
"golf",
"golf"
],
[
"peg",
"peg"
]
],
"raw_glosses": [
"(golf) peg"
],
"tags": [
"masculine"
],
"topics": [
"golf",
"hobbies",
"lifestyle",
"sports"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/tiː/"
},
{
"rhymes": "-iː"
},
{
"homophone": "ti"
}
],
"word": "tee"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "nn",
"2": "en",
"3": "tee"
},
"expansion": "English tee",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From English tee.",
"forms": [
{
"form": "tee-en",
"tags": [
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "tee-ar",
"tags": [
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "tee-ane",
"tags": [
"definite",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "m",
"2": "tee-en",
"3": "tee-ar",
"4": "tee-ane"
},
"expansion": "tee m (definite singular tee-en, indefinite plural tee-ar, definite plural tee-ane)",
"name": "nn-noun-irreg"
}
],
"lang": "Norwegian Nynorsk",
"lang_code": "nn",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"langcode": "nn",
"name": "Golf",
"orig": "nn:Golf",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"tee"
],
"id": "en-tee-nn-noun-xLhlCAj9",
"links": [
[
"golf",
"golf"
],
[
"tee",
"tee#English"
]
],
"raw_glosses": [
"(golf) tee"
],
"tags": [
"masculine"
],
"topics": [
"golf",
"hobbies",
"lifestyle",
"sports"
]
},
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"langcode": "nn",
"name": "Golf",
"orig": "nn:Golf",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"peg"
],
"id": "en-tee-nn-noun-XKG3sQRD",
"links": [
[
"golf",
"golf"
],
[
"peg",
"peg"
]
],
"raw_glosses": [
"(golf) peg"
],
"tags": [
"masculine"
],
"topics": [
"golf",
"hobbies",
"lifestyle",
"sports"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/tiː/"
},
{
"rhymes": "-iː"
},
{
"homophone": "ti"
}
],
"word": "tee"
}
{
"forms": [
{
"form": "teë",
"tags": [
"canonical"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "mutation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sga-mutation",
"source": "mutation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tee",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "thee",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "sga",
"2": "adjective",
"3": "",
"4": "",
"5": "",
"6": "",
"7": "",
"8": "",
"altform": "",
"head": "teë"
},
"expansion": "teë",
"name": "head"
},
{
"args": {
"head": "teë"
},
"expansion": "teë",
"name": "sga-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "sga-mutation"
}
],
"lang": "Old Irish",
"lang_code": "sga",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "té"
}
],
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Old Irish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 22 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"alternative spelling of té"
],
"id": "en-tee-sga-adj-GUNEAKMw",
"links": [
[
"té",
"té#Old_Irish"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative"
]
}
],
"word": "tee"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "sv",
"2": "en",
"3": "tee"
},
"expansion": "Borrowed from English tee",
"name": "bor+"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from English tee.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "sv",
"2": "nouns",
"3": "indeclinable",
"4": "",
"5": "",
"g": "c",
"g2": "n",
"g3": "",
"g4": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "tee c or n (indeclinable)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "c",
"g2": "n",
"indecl": "1"
},
"expansion": "tee c or n (indeclinable)",
"name": "sv-noun"
}
],
"lang": "Swedish",
"lang_code": "sv",
"pos": "noun",
"related": [
{
"_dis1": "0 0",
"word": "peg"
},
{
"_dis1": "0 0",
"english": "tee off",
"translation": "tee off",
"word": "slå ut"
},
{
"_dis1": "0 0",
"english": "tee shot",
"translation": "tee shot",
"word": "utslag"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"langcode": "sv",
"name": "Golf",
"orig": "sv:Golf",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "45 55",
"kind": "other",
"name": "Swedish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"tee, teeing ground (area from which the first shot on a hole is hit)"
],
"id": "en-tee-sv-noun-M9LeV94v",
"links": [
[
"golf",
"golf"
],
[
"tee",
"tee#English"
],
[
"teeing",
"teeing"
],
[
"ground",
"ground"
]
],
"raw_glosses": [
"(golf) tee, teeing ground (area from which the first shot on a hole is hit)"
],
"synonyms": [
{
"word": "utslagsplats"
}
],
"tags": [
"common-gender",
"indeclinable",
"neuter"
],
"topics": [
"golf",
"hobbies",
"lifestyle",
"sports"
]
},
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"langcode": "sv",
"name": "Curling",
"orig": "sv:Curling",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "45 55",
"kind": "other",
"name": "Swedish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"tee (center of a curling target)"
],
"id": "en-tee-sv-noun-uBtcos86",
"links": [
[
"curling",
"curling"
],
[
"tee",
"tee#English"
]
],
"raw_glosses": [
"(curling) tee (center of a curling target)"
],
"tags": [
"common-gender",
"indeclinable",
"neuter"
],
"topics": [
"ball-games",
"curling",
"games",
"hobbies",
"lifestyle",
"sports"
]
}
],
"word": "tee"
}
{
"etymology_text": "Akin to Tetum to'o.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "twu",
"2": "verb"
},
"expansion": "tee",
"name": "head"
}
],
"lang": "Termanu",
"lang_code": "twu",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 22 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Termanu entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"to come, to arrive"
],
"id": "en-tee-twu-verb-NxJ~s~mm",
"links": [
[
"come",
"come"
],
[
"arrive",
"arrive"
]
]
}
],
"word": "tee"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "tft",
"2": "ms",
"3": "teh"
},
"expansion": "Malay teh",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "tft",
"2": "nan-hbl",
"3": "茶",
"tr": "tê"
},
"expansion": "Hokkien 茶 (tê)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Likely from Malay teh, from Hokkien 茶 (tê) (Amoy dialect)",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "tft",
"2": "noun",
"3": "",
"4": "",
"5": "",
"6": "",
"f1sc": "",
"f2sc": "",
"head": "",
"tr": "-"
},
"expansion": "tee",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "tee",
"name": "tft-noun"
}
],
"lang": "Ternate",
"lang_code": "tft",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 22 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Ternate entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"tea"
],
"id": "en-tee-tft-noun-qfdNHsNu",
"links": [
[
"tea",
"tea"
]
],
"wikipedia": [
"Amoy dialect"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[teː]"
}
],
"word": "tee"
}
{
"etymology_text": "See the Tetum noun teen.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "tet",
"2": "verb"
},
"expansion": "tee",
"name": "head"
}
],
"lang": "Tetum",
"lang_code": "tet",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 22 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Tetum entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"to defecate, to excrete"
],
"id": "en-tee-tet-verb-aOnitoZc",
"links": [
[
"defecate",
"defecate"
],
[
"excrete",
"excrete"
]
]
}
],
"word": "tee"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "cir",
"2": "noun"
},
"expansion": "tee",
"name": "head"
}
],
"lang": "Tîrî",
"lang_code": "cir",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 22 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Tîrî entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "cir",
"name": "Tea",
"orig": "cir:Tea",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"tea"
],
"id": "en-tee-cir-noun-qfdNHsNu",
"links": [
[
"tea",
"tea"
]
]
}
],
"word": "tee"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "vro",
"10": "",
"11": "",
"12": "",
"2": "nouns",
"3": "genitive",
"4": "",
"5": "",
"6": "",
"7": "",
"8": "",
"9": "partitive",
"cat2": "",
"f1request": "1",
"f4request": "1",
"head": ""
},
"expansion": "tee (genitive [please provide], partitive [please provide])",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "tee (genitive [please provide], partitive [please provide])",
"name": "vro-noun"
}
],
"lang": "Võro",
"lang_code": "vro",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 22 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Võro entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Võro terms with redundant script codes",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "vro",
"name": "Latin letter names",
"orig": "vro:Latin letter names",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"The name of the Latin-script letter T/t."
],
"id": "en-tee-vro-noun-8aD9k4CU",
"links": [
[
"T",
"T#Võro"
],
[
"t",
"t#Võro"
]
]
}
],
"word": "tee"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "vot",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*tee"
},
"expansion": "Proto-Finnic *tee",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *tee.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "vot-decl/maa",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "inflection",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "I/maa",
"source": "inflection",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "tee",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teed",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tee",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teije",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teete",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teite",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehhe",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehese",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teise",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teez",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teiz",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive"
]
},
{
"form": "teesse",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teisse",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative"
]
},
{
"form": "teele",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teile",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative"
]
},
{
"form": "teelle",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teille",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive"
]
},
{
"form": "teelte",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teilte",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "teessi",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teissi",
"source": "inflection",
"tags": [
"translative"
]
},
{
"form": "^(*)) the accusative corresponds with either the genitive",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular"
]
},
{
"form": "nominative",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "^(**)) the terminative is formed by adding the suffix -ssaa to the short illative",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular"
]
},
{
"form": "the genitive.",
"source": "inflection"
},
{
"form": "^(***)) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive.",
"source": "inflection"
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "vot",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": ""
},
"expansion": "tee",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "tee",
"name": "vot-noun"
}
],
"hyphenation": [
"tee"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"tee"
]
}
],
"lang": "Votic",
"lang_code": "vot",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 22 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Votic entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Votic maa-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "vot",
"name": "Transport",
"orig": "vot:Transport",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"way, road"
],
"id": "en-tee-vot-noun-uw2xdFi4",
"links": [
[
"way",
"way"
],
[
"road",
"road"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈteː/",
"note": "Luutsa, Liivtšülä"
},
{
"ipa": "[ˈtʲeː]",
"note": "Luutsa, Liivtšülä"
},
{
"ipa": "/ˈteː/",
"note": "Jõgõperä"
},
{
"ipa": "[ˈteː]",
"note": "Jõgõperä"
},
{
"rhymes": "-eː"
}
],
"word": "tee"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fy",
"2": "nl",
"3": "thee"
},
"expansion": "Dutch thee",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "fy",
"2": "ms",
"3": "teh"
},
"expansion": "Malay teh",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "fy",
"2": "nan-hbl",
"3": "茶",
"tr": "tê"
},
"expansion": "Hokkien 茶 (tê)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Borrowing from Dutch thee, from Malay teh, from Hokkien 茶 (tê).",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fy",
"10": "{{{pl3}}}",
"11": "",
"12": "",
"13": "",
"14": "{{{3}}}",
"15": "",
"16": "{{{dim2}}}",
"17": "",
"18": "{{{dim3}}}",
"2": "nouns",
"3": "no plural",
"4": "",
"5": "",
"6": "-",
"7": "",
"8": "{{{pl2}}}",
"9": "",
"f2accel-form": "p",
"f2request": "1",
"f6accel-form": "diminutive",
"g": "c",
"g2": "",
"g3": "",
"head": ""
},
"expansion": "tee c (no plural)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "c",
"2": "-"
},
"expansion": "tee c (no plural)",
"name": "fy-noun"
}
],
"lang": "West Frisian",
"lang_code": "fy",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 22 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "West Frisian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fy",
"name": "Beverages",
"orig": "fy:Beverages",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"tea"
],
"id": "en-tee-fy-noun-qfdNHsNu",
"links": [
[
"tea",
"tea"
]
],
"tags": [
"common-gender",
"no-plural"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/teː/"
}
],
"word": "tee"
}
{
"descendants": [
{
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"word": "tee"
},
{
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"word": "tie"
},
{
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"word": "tee"
},
{
"lang": "Karelian",
"lang_code": "krl",
"word": "tie"
},
{
"lang": "Livvi",
"lang_code": "olo",
"word": "tie"
},
{
"lang": "Ludian",
"lang_code": "lud",
"word": "tie"
},
{
"lang": "Veps",
"lang_code": "vep",
"word": "te"
},
{
"lang": "Võro",
"lang_code": "vro",
"word": "ti̬i̬"
},
{
"lang": "Votic",
"lang_code": "vot",
"word": "tee"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "urj-fin-pro",
"2": "urj-fpr-pro",
"3": "*teje"
},
"expansion": "Proto-Finno-Permic *teje",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "kpv",
"2": "туй"
},
"expansion": "Komi-Zyrian туй (tuj)",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finno-Permic *teje (compare Komi-Zyrian туй (tuj)).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "urj-fin-decl",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tee",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teet",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teen",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "teet",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "teen",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teeden",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teiden",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teetä",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teitä",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teessä",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teehnä",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teissä",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teihnä",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teestä",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teistä",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teesen",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teisen",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teellä",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teillä",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeltä",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teiltä",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teelen",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teelek",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teilen",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teilek",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teenä",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinä",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeksi",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teiksi",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teen",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "tein",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "teenek",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinek",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "teettä",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teittä",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "tee"
},
"name": "urj-fin-decl"
}
],
"lang": "Proto-Finnic",
"lang_code": "urj-fin-pro",
"original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/tee",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Proto-Finnic nominals by type/long vowel",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "teeto"
},
{
"word": "teetäjä"
},
{
"word": "teetädäk"
}
],
"glosses": [
"way, road"
],
"id": "en-tee-urj-fin-pro-noun-uw2xdFi4",
"links": [
[
"way",
"way"
],
[
"road",
"road"
]
],
"tags": [
"reconstruction"
]
}
],
"word": "tee"
}
{
"derived": [
{
"word": "rooibostee"
},
{
"word": "teekoppie"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "af",
"2": "nl",
"3": "thee"
},
"expansion": "Dutch thee",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Dutch thee (in the past commonly spelled tee).",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "af",
"10": "",
"11": "",
"12": "",
"13": "",
"14": "",
"15": "",
"16": "",
"17": "",
"18": "",
"2": "noun",
"3": "uncountable",
"4": "",
"5": "",
"6": "-",
"7": "",
"8": "",
"9": "",
"f2accel-form": "p",
"f2request": "1",
"f5accel-form": "diminutive",
"head": ""
},
"expansion": "tee (uncountable)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "-"
},
"expansion": "tee (uncountable)",
"name": "af-noun"
}
],
"lang": "Afrikaans",
"lang_code": "af",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Afrikaans entries with incorrect language header",
"Afrikaans lemmas",
"Afrikaans nouns",
"Afrikaans terms derived from Dutch",
"Afrikaans terms inherited from Dutch",
"Afrikaans terms with usage examples",
"Afrikaans uncountable nouns",
"Pages with 22 entries",
"Pages with entries",
"af:Tea"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
19,
22
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
20,
23
]
],
"english": "Let's go drink some tea.",
"text": "Kom ons gaan drink tee.",
"translation": "Let's go drink some tea.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"tea"
],
"links": [
[
"tea",
"tea#English"
]
],
"tags": [
"uncountable"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/tɪə̯/"
},
{
"audio": "LL-Q14196 (afr)-Anon1314-tee.wav",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/e/ea/LL-Q14196_%28afr%29-Anon1314-tee.wav/LL-Q14196_%28afr%29-Anon1314-tee.wav.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/e/ea/LL-Q14196_%28afr%29-Anon1314-tee.wav/LL-Q14196_%28afr%29-Anon1314-tee.wav.ogg"
}
],
"word": "tee"
}
{
"forms": [
{
"form": "teeën",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "teetje",
"tags": [
"diminutive",
"neuter"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "m",
"2": "teeën",
"3": "+"
},
"expansion": "tee m (plural teeën, diminutive teetje n)",
"name": "nl-noun"
}
],
"lang": "Dutch",
"lang_code": "nl",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "thee"
}
],
"categories": [
"Dutch entries with incorrect language header",
"Dutch irregular nouns",
"Dutch lemmas",
"Dutch masculine nouns",
"Dutch nouns",
"Dutch obsolete forms",
"Pages with 22 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"obsolete spelling of thee"
],
"links": [
[
"thee",
"thee#Dutch"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"masculine",
"obsolete"
]
}
],
"word": "tee"
}
{
"categories": [
"English 3-letter words",
"English countable nouns",
"English entries with incorrect language header",
"English lemmas",
"English nouns",
"English terms borrowed from Burmese",
"English terms derived from Burmese",
"English terms derived from the Proto-Indo-European root *dewk-",
"English terms derived from the shape of letters",
"English terms with homophones",
"English verbs",
"Entries with translation boxes",
"Pages with 22 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:English/iː",
"Rhymes:English/iː/1 syllable",
"Terms with Arabic translations",
"Terms with Asturian translations",
"Terms with Bengali translations",
"Terms with Bulgarian translations",
"Terms with Burmese translations",
"Terms with Catalan translations",
"Terms with Czech translations",
"Terms with Esperanto translations",
"Terms with Finnish translations",
"Terms with French translations",
"Terms with Galician translations",
"Terms with Greek translations",
"Terms with Hawaiian translations",
"Terms with Hindi translations",
"Terms with Icelandic translations",
"Terms with Ido translations",
"Terms with Indonesian translations",
"Terms with Irish translations",
"Terms with Japanese translations",
"Terms with Korean translations",
"Terms with Latin translations",
"Terms with Malay translations",
"Terms with Marathi translations",
"Terms with Occitan translations",
"Terms with Portuguese translations",
"Terms with Russian translations",
"Terms with Spanish translations",
"Terms with Swedish translations",
"Terms with Tagalog translations",
"Terms with Thai translations",
"Terms with Turkish translations",
"Terms with Vietnamese translations",
"Terms with Welsh translations"
],
"derived": [
{
"word": "baby tee"
},
{
"word": "band tee"
},
{
"word": "bee tee dubs"
},
{
"word": "branch tee"
},
{
"word": "bulb tee"
},
{
"word": "graphic tee"
},
{
"word": "guinea tee"
},
{
"word": "pocket tee"
},
{
"word": "run tee"
},
{
"word": "seetee"
},
{
"word": "technical tee"
},
{
"word": "tee bend"
},
{
"word": "tee joint"
},
{
"word": "tee junction"
},
{
"word": "tee line"
},
{
"word": "teepee"
},
{
"word": "tees and blues"
},
{
"word": "tee-section"
},
{
"word": "tee-shaped"
},
{
"word": "teeshirt"
},
{
"word": "teetotal"
},
{
"word": "teevee"
},
{
"word": "to a tee"
},
{
"word": "union tee"
}
],
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "en",
"2": "enm"
},
"expansion": "Middle English [Term?]",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "ang",
"3": "te",
"4": ""
},
"expansion": "Old English te",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "la",
"3": "tē",
"4": "",
"pos": "the name of the letter T"
},
"expansion": "Latin tē (the name of the letter T)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "computing"
},
"expansion": "(computing):",
"name": "sense"
}
],
"etymology_text": "* From Middle English [Term?], from Old English te, from Latin tē (the name of the letter T).\n* (computing): By analogy with a T-shaped pipe that sends fluids in two directions.",
"forms": [
{
"form": "tees",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "tee (plural tees)",
"name": "en-noun"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"English terms with quotations",
"English terms with redundant script codes",
"Quotation templates to be cleaned",
"en:Latin letter names"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
98,
101
]
],
"ref": "1773 October, The Monthly Review Or Literary Journal Enlarged:",
"text": "The word length, which contains only four sounds l e ng th, is usually spell'd thus, el ee en gee tee aitch.",
"type": "quotation"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
80,
84
]
],
"ref": "1985, Stephen King, Paranoid: A Chant:",
"text": "They have writing samples and examine the back loops of pees and the crosses of tees.",
"type": "quotation"
},
{
"ref": "2016 CCEB, Communications Instructions Radiotelephone Procedures: ACP125 (G), p. 3-5",
"text": "ETA [is spoken] as \"ee-tee-ay\" instead of \"I SPELL Echo Tango Alfa\"."
}
],
"glosses": [
"The name of the Latin-script letter T/t."
],
"links": [
[
"T",
"T#English"
],
[
"t",
"t#English"
]
]
},
{
"categories": [
"English terms with usage examples"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
11,
15
]
],
"text": "angles and tees",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"Something shaped like the letter T."
],
"links": [
[
"T",
"T#English"
]
]
},
{
"alt_of": [
{
"word": "tee-shirt"
}
],
"categories": [
"English ellipses",
"English informal terms",
"English terms with usage examples",
"en:Clothing"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
23,
26
]
],
"text": "Brendan pulled a black tee over his head.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"Ellipsis of tee-shirt."
],
"links": [
[
"clothing",
"clothing#Noun"
],
[
"tee-shirt",
"T-shirt#English"
]
],
"raw_glosses": [
"(clothing, informal) Ellipsis of tee-shirt."
],
"related": [
{
"tags": [
"alternative"
],
"word": "T"
}
],
"senseid": [
"en:T-shirt"
],
"tags": [
"abbreviation",
"alt-of",
"ellipsis",
"informal"
],
"topics": [
"business",
"clothing",
"fashion",
"lifestyle",
"manufacturing",
"textiles"
]
},
{
"categories": [
"en:Computing"
],
"glosses": [
"The process of redirecting output to multiple destinations."
],
"links": [
[
"computing",
"computing#Noun"
],
[
"redirect",
"redirect"
],
[
"output",
"output"
],
[
"destination",
"destination"
]
],
"raw_glosses": [
"(computing) The process of redirecting output to multiple destinations."
],
"topics": [
"computing",
"engineering",
"mathematics",
"natural-sciences",
"physical-sciences",
"sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtiː/"
},
{
"audio": "LL-Q1860 (eng)-Vealhurl-tee.wav",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/b/b1/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-tee.wav/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-tee.wav.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/b/b1/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-tee.wav/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-tee.wav.ogg"
},
{
"rhymes": "-iː"
},
{
"homophone": "T"
},
{
"homophone": "te"
},
{
"homophone": "tea"
},
{
"homophone": "ti"
}
],
"translations": [
{
"code": "ar",
"lang": "Arabic",
"lang_code": "ar",
"roman": "tī",
"sense": "name of the letter T, t",
"tags": [
"masculine"
],
"word": "تِي"
},
{
"code": "ast",
"lang": "Asturian",
"lang_code": "ast",
"sense": "name of the letter T, t",
"word": "te"
},
{
"code": "bn",
"lang": "Bengali",
"lang_code": "bn",
"roman": "ṭi",
"sense": "name of the letter T, t",
"word": "টি"
},
{
"code": "bg",
"lang": "Bulgarian",
"lang_code": "bg",
"roman": "te",
"sense": "name of the letter T, t",
"tags": [
"neuter"
],
"word": "те"
},
{
"code": "my",
"lang": "Burmese",
"lang_code": "my",
"roman": "ti",
"sense": "name of the letter T, t",
"word": "တီ"
},
{
"code": "ca",
"lang": "Catalan",
"lang_code": "ca",
"sense": "name of the letter T, t",
"tags": [
"feminine"
],
"word": "te"
},
{
"code": "cs",
"lang": "Czech",
"lang_code": "cs",
"sense": "name of the letter T, t",
"tags": [
"neuter"
],
"word": "té"
},
{
"code": "eo",
"lang": "Esperanto",
"lang_code": "eo",
"sense": "name of the letter T, t",
"word": "to"
},
{
"code": "fi",
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"sense": "name of the letter T, t",
"word": "tee"
},
{
"code": "fr",
"lang": "French",
"lang_code": "fr",
"sense": "name of the letter T, t",
"tags": [
"masculine"
],
"word": "té"
},
{
"code": "gl",
"lang": "Galician",
"lang_code": "gl",
"sense": "name of the letter T, t",
"tags": [
"masculine"
],
"word": "te"
},
{
"code": "el",
"lang": "Greek",
"lang_code": "el",
"roman": "ti",
"sense": "name of the letter T, t",
"tags": [
"neuter"
],
"word": "τι"
},
{
"code": "haw",
"lang": "Hawaiian",
"lang_code": "haw",
"sense": "name of the letter T, t",
"word": "tī"
},
{
"code": "hi",
"lang": "Hindi",
"lang_code": "hi",
"roman": "ṭī",
"sense": "name of the letter T, t",
"word": "टी"
},
{
"code": "is",
"lang": "Icelandic",
"lang_code": "is",
"sense": "name of the letter T, t",
"word": "té"
},
{
"code": "io",
"lang": "Ido",
"lang_code": "io",
"sense": "name of the letter T, t",
"word": "te"
},
{
"code": "id",
"lang": "Indonesian",
"lang_code": "id",
"sense": "name of the letter T, t",
"word": "te"
},
{
"code": "ga",
"lang": "Irish",
"lang_code": "ga",
"sense": "name of the letter T, t",
"word": "té"
},
{
"code": "ga",
"lang": "Irish",
"lang_code": "ga",
"sense": "name of the letter T, t",
"word": "tinne"
},
{
"code": "ga",
"lang": "Irish",
"lang_code": "ga",
"sense": "name of the letter T, t",
"word": "teithne"
},
{
"code": "ja",
"lang": "Japanese",
"lang_code": "ja",
"roman": "tī",
"sense": "name of the letter T, t",
"word": "ティー"
},
{
"code": "ko",
"lang": "Korean",
"lang_code": "ko",
"roman": "ti",
"sense": "name of the letter T, t",
"word": "티"
},
{
"code": "la",
"lang": "Latin",
"lang_code": "la",
"sense": "name of the letter T, t",
"word": "tē"
},
{
"code": "ms",
"lang": "Malay",
"lang_code": "ms",
"sense": "name of the letter T, t",
"word": "ti"
},
{
"code": "mr",
"lang": "Marathi",
"lang_code": "mr",
"roman": "ṭī",
"sense": "name of the letter T, t",
"word": "टी"
},
{
"code": "oc",
"lang": "Occitan",
"lang_code": "oc",
"sense": "name of the letter T, t",
"tags": [
"feminine"
],
"word": "te"
},
{
"code": "pt",
"lang": "Portuguese",
"lang_code": "pt",
"sense": "name of the letter T, t",
"tags": [
"masculine"
],
"word": "tê"
},
{
"code": "ru",
"lang": "Russian",
"lang_code": "ru",
"roman": "ti",
"sense": "name of the letter T, t",
"tags": [
"English",
"neuter"
],
"word": "ти"
},
{
"code": "ru",
"lang": "Russian",
"lang_code": "ru",
"roman": "tɛ",
"sense": "name of the letter T, t",
"tags": [
"neuter"
],
"word": "тэ"
},
{
"code": "es",
"lang": "Spanish",
"lang_code": "es",
"sense": "name of the letter T, t",
"tags": [
"feminine"
],
"word": "te"
},
{
"code": "sv",
"lang": "Swedish",
"lang_code": "sv",
"sense": "name of the letter T, t",
"word": "te"
},
{
"code": "tl",
"lang": "Tagalog",
"lang_code": "tl",
"sense": "name of the letter T, t",
"word": "ti"
},
{
"code": "tl",
"lang": "Tagalog",
"lang_code": "tl",
"sense": "name of the letter T, t",
"word": "ta (Abakada)"
},
{
"code": "th",
"lang": "Thai",
"lang_code": "th",
"roman": "tii",
"sense": "name of the letter T, t",
"word": "ที"
},
{
"code": "tr",
"lang": "Turkish",
"lang_code": "tr",
"sense": "name of the letter T, t",
"word": "te"
},
{
"code": "vi",
"lang": "Vietnamese",
"lang_code": "vi",
"sense": "name of the letter T, t",
"word": "tê"
},
{
"code": "vi",
"lang": "Vietnamese",
"lang_code": "vi",
"sense": "name of the letter T, t",
"word": "tờ"
},
{
"code": "cy",
"lang": "Welsh",
"lang_code": "cy",
"sense": "name of the letter T, t",
"tags": [
"feminine"
],
"word": "ti"
}
],
"word": "tee"
}
{
"categories": [
"English 3-letter words",
"English countable nouns",
"English entries with incorrect language header",
"English lemmas",
"English nouns",
"English terms borrowed from Burmese",
"English terms derived from Burmese",
"English terms derived from the Proto-Indo-European root *dewk-",
"English terms derived from the shape of letters",
"English terms with homophones",
"English verbs",
"Entries with translation boxes",
"Pages with 22 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:English/iː",
"Rhymes:English/iː/1 syllable",
"Terms with Arabic translations",
"Terms with Asturian translations",
"Terms with Bengali translations",
"Terms with Bulgarian translations",
"Terms with Burmese translations",
"Terms with Catalan translations",
"Terms with Czech translations",
"Terms with Esperanto translations",
"Terms with Finnish translations",
"Terms with French translations",
"Terms with Galician translations",
"Terms with Greek translations",
"Terms with Hawaiian translations",
"Terms with Hindi translations",
"Terms with Icelandic translations",
"Terms with Ido translations",
"Terms with Indonesian translations",
"Terms with Irish translations",
"Terms with Japanese translations",
"Terms with Korean translations",
"Terms with Latin translations",
"Terms with Malay translations",
"Terms with Marathi translations",
"Terms with Occitan translations",
"Terms with Portuguese translations",
"Terms with Russian translations",
"Terms with Spanish translations",
"Terms with Swedish translations",
"Terms with Tagalog translations",
"Terms with Thai translations",
"Terms with Turkish translations",
"Terms with Vietnamese translations",
"Terms with Welsh translations"
],
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "en",
"2": "enm"
},
"expansion": "Middle English [Term?]",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "ang",
"3": "te",
"4": ""
},
"expansion": "Old English te",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "la",
"3": "tē",
"4": "",
"pos": "the name of the letter T"
},
"expansion": "Latin tē (the name of the letter T)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "computing"
},
"expansion": "(computing):",
"name": "sense"
}
],
"etymology_text": "* From Middle English [Term?], from Old English te, from Latin tē (the name of the letter T).\n* (computing): By analogy with a T-shaped pipe that sends fluids in two directions.",
"forms": [
{
"form": "tees",
"tags": [
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "teeing",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "teed",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "teed",
"tags": [
"past"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "tee (third-person singular simple present tees, present participle teeing, simple past and past participle teed)",
"name": "en-verb"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"English terms with quotations",
"en:Computing"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
4,
10
]
],
"ref": "1997, Robin Burk, David B. Horvath, UNIX Unleashed, page 615:",
"text": "[…] teeing via multiple redirects (ls > file1 > file2) […]",
"type": "quotation"
}
],
"glosses": [
"To redirect output to multiple destinations."
],
"links": [
[
"computing",
"computing#Noun"
],
[
"redirect",
"redirect"
],
[
"output",
"output"
],
[
"destination",
"destination"
]
],
"raw_glosses": [
"(computing) To redirect output to multiple destinations."
],
"topics": [
"computing",
"engineering",
"mathematics",
"natural-sciences",
"physical-sciences",
"sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtiː/"
},
{
"audio": "LL-Q1860 (eng)-Vealhurl-tee.wav",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/b/b1/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-tee.wav/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-tee.wav.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/b/b1/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-tee.wav/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-tee.wav.ogg"
},
{
"rhymes": "-iː"
},
{
"homophone": "T"
},
{
"homophone": "te"
},
{
"homophone": "tea"
},
{
"homophone": "ti"
}
],
"word": "tee"
}
{
"categories": [
"English 3-letter words",
"English countable nouns",
"English entries with incorrect language header",
"English lemmas",
"English nouns",
"English terms borrowed from Burmese",
"English terms borrowed from Scots",
"English terms derived from Burmese",
"English terms derived from Scots",
"English terms derived from the Proto-Indo-European root *dewk-",
"English terms derived from the shape of letters",
"English terms with homophones",
"English verbs",
"Entries with translation boxes",
"Pages with 22 entries",
"Pages with entries",
"Requests for review of German translations",
"Requests for review of Japanese translations",
"Requests for review of Welsh translations",
"Rhymes:English/iː",
"Rhymes:English/iː/1 syllable",
"Terms with Finnish translations",
"Terms with German translations",
"Terms with Icelandic translations",
"Terms with Japanese translations",
"Terms with Maori translations",
"Terms with Russian translations",
"Terms with Swedish translations",
"Terms with Tagalog translations",
"Terms with Welsh translations"
],
"derived": [
{
"word": "tee ball"
},
{
"word": "teebox"
},
{
"word": "tee off"
},
{
"word": "tee on"
},
{
"word": "tee time"
},
{
"word": "tee up"
}
],
"etymology_number": 2,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "en",
"2": "sco",
"3": "teaz"
},
"expansion": "Scots teaz",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "First attested in the 17th century as teaz, back-formation from obsolete Scots teaz, later reanalyzed as a plural.",
"forms": [
{
"form": "tees",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "tee (plural tees)",
"name": "en-noun"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"en:Golf"
],
"glosses": [
"A flat area of ground from which players hit their first shots on a golf hole."
],
"links": [
[
"golf",
"golf"
]
],
"raw_glosses": [
"(golf) A flat area of ground from which players hit their first shots on a golf hole."
],
"topics": [
"golf",
"hobbies",
"lifestyle",
"sports"
]
},
{
"categories": [
"English terms with quotations",
"en:Sports"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
81,
92
]
],
"ref": "2019 November 3, Liam de Carme, “Boks, you beauties”, in Sunday Times:",
"text": "Pollard, who went into the semifinals with an unsatisfactory 63% return from the kicking tee, turned it around splendidly against Wales and he continued that form despite missing his first attempt in the final.",
"type": "quotation"
}
],
"glosses": [
"A usually wooden or plastic peg from which a ball is kicked or hit."
],
"links": [
[
"sports",
"sports"
],
[
"peg",
"peg"
]
],
"raw_glosses": [
"(sports) A usually wooden or plastic peg from which a ball is kicked or hit."
],
"topics": [
"hobbies",
"lifestyle",
"sports"
]
},
{
"categories": [
"en:Curling"
],
"glosses": [
"The target area of a curling rink."
],
"links": [
[
"curling",
"curling"
]
],
"raw_glosses": [
"(curling) The target area of a curling rink."
],
"topics": [
"ball-games",
"curling",
"games",
"hobbies",
"lifestyle",
"sports"
]
},
{
"glosses": [
"The mark at which players aim in quoits."
],
"links": [
[
"quoits",
"quoits"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtiː/"
},
{
"audio": "LL-Q1860 (eng)-Vealhurl-tee.wav",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/b/b1/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-tee.wav/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-tee.wav.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/b/b1/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-tee.wav/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-tee.wav.ogg"
},
{
"rhymes": "-iː"
},
{
"homophone": "T"
},
{
"homophone": "te"
},
{
"homophone": "tea"
},
{
"homophone": "ti"
}
],
"translations": [
{
"code": "fi",
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"sense": "golf: ground for hitting first shots",
"word": "tiiauspaikka"
},
{
"code": "de",
"lang": "German",
"lang_code": "de",
"sense": "golf: ground for hitting first shots",
"tags": [
"masculine"
],
"word": "Abschlag"
},
{
"code": "is",
"lang": "Icelandic",
"lang_code": "is",
"sense": "golf: ground for hitting first shots",
"tags": [
"masculine"
],
"word": "teigur"
},
{
"code": "ru",
"lang": "Russian",
"lang_code": "ru",
"roman": "métka",
"sense": "golf: ground for hitting first shots",
"tags": [
"feminine"
],
"word": "ме́тка"
},
{
"code": "sv",
"lang": "Swedish",
"lang_code": "sv",
"sense": "golf: ground for hitting first shots",
"tags": [
"common-gender"
],
"word": "tee"
},
{
"code": "sv",
"lang": "Swedish",
"lang_code": "sv",
"sense": "golf: ground for hitting first shots",
"tags": [
"common-gender"
],
"word": "utslagsplats"
},
{
"code": "tl",
"lang": "Tagalog",
"lang_code": "tl",
"sense": "golf: ground for hitting first shots",
"word": "puntod"
},
{
"code": "fi",
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"sense": "golf: peg",
"word": "tii"
},
{
"code": "de",
"lang": "German",
"lang_code": "de",
"sense": "golf: peg",
"tags": [
"neuter"
],
"word": "Tee"
},
{
"code": "is",
"lang": "Icelandic",
"lang_code": "is",
"sense": "golf: peg",
"tags": [
"neuter"
],
"word": "tí"
},
{
"code": "mi",
"lang": "Maori",
"lang_code": "mi",
"sense": "golf: peg",
"word": "tī"
},
{
"code": "ru",
"lang": "Russian",
"lang_code": "ru",
"roman": "kólyšek",
"sense": "golf: peg",
"tags": [
"masculine"
],
"word": "ко́лышек"
},
{
"code": "sv",
"lang": "Swedish",
"lang_code": "sv",
"sense": "golf: peg",
"tags": [
"common-gender"
],
"word": "peg"
},
{
"code": "sv",
"lang": "Swedish",
"lang_code": "sv",
"sense": "golf: peg",
"tags": [
"common-gender"
],
"word": "golfpeg"
},
{
"code": "fi",
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"sense": "curling: target area",
"word": "tee"
},
{
"code": "ru",
"lang": "Russian",
"lang_code": "ru",
"roman": "mišénʹ",
"sense": "curling: target area",
"tags": [
"feminine"
],
"word": "мише́нь"
},
{
"code": "sv",
"lang": "Swedish",
"lang_code": "sv",
"sense": "curling: target area",
"tags": [
"common-gender"
],
"word": "tee"
}
],
"word": "tee"
}
{
"categories": [
"English 3-letter words",
"English countable nouns",
"English entries with incorrect language header",
"English lemmas",
"English nouns",
"English terms borrowed from Burmese",
"English terms borrowed from Scots",
"English terms derived from Burmese",
"English terms derived from Scots",
"English terms derived from the Proto-Indo-European root *dewk-",
"English terms derived from the shape of letters",
"English terms with homophones",
"English verbs",
"Entries with translation boxes",
"Pages with 22 entries",
"Pages with entries",
"Requests for review of German translations",
"Requests for review of Japanese translations",
"Requests for review of Welsh translations",
"Rhymes:English/iː",
"Rhymes:English/iː/1 syllable",
"Terms with Finnish translations",
"Terms with German translations",
"Terms with Icelandic translations",
"Terms with Japanese translations",
"Terms with Maori translations",
"Terms with Russian translations",
"Terms with Swedish translations",
"Terms with Tagalog translations",
"Terms with Welsh translations"
],
"etymology_number": 2,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "en",
"2": "sco",
"3": "teaz"
},
"expansion": "Scots teaz",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "First attested in the 17th century as teaz, back-formation from obsolete Scots teaz, later reanalyzed as a plural.",
"forms": [
{
"form": "tees",
"tags": [
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "teeing",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "teed",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "teed",
"tags": [
"past"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "tee (third-person singular simple present tees, present participle teeing, simple past and past participle teed)",
"name": "en-verb"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"English terms with quotations",
"en:Golf"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
81,
84
],
[
124,
127
]
],
"ref": "1909, Walter J. Travis, Practical Golf:",
"text": "If at any hole a competitor play his first stroke from outside the limits of the teeing-ground, he shall count that stroke, tee a ball, and play his second stroke from within these limits.",
"type": "quotation"
}
],
"glosses": [
"To place a ball on a tee"
],
"links": [
[
"golf",
"golf"
]
],
"raw_glosses": [
"(golf) To place a ball on a tee"
],
"topics": [
"golf",
"hobbies",
"lifestyle",
"sports"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtiː/"
},
{
"audio": "LL-Q1860 (eng)-Vealhurl-tee.wav",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/b/b1/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-tee.wav/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-tee.wav.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/b/b1/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-tee.wav/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-tee.wav.ogg"
},
{
"rhymes": "-iː"
},
{
"homophone": "T"
},
{
"homophone": "te"
},
{
"homophone": "tea"
},
{
"homophone": "ti"
}
],
"synonyms": [
{
"word": "tee up"
}
],
"word": "tee"
}
{
"categories": [
"English 3-letter words",
"English countable nouns",
"English entries with incorrect language header",
"English lemmas",
"English nouns",
"English terms borrowed from Burmese",
"English terms derived from Burmese",
"English terms derived from Middle English",
"English terms derived from Old English",
"English terms derived from Proto-West Germanic",
"English terms derived from the Proto-Indo-European root *dewk-",
"English terms derived from the shape of letters",
"English terms inherited from Middle English",
"English terms inherited from Old English",
"English terms inherited from Proto-West Germanic",
"English terms with homophones",
"English verbs",
"Old English links with redundant target parameters",
"Pages with 22 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:English/iː",
"Rhymes:English/iː/1 syllable"
],
"etymology_number": 3,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "en",
"2": "enm",
"3": "teen"
},
"expansion": "Middle English teen",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "ang",
"3": "teon",
"4": "tēon"
},
"expansion": "Old English tēon",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "gmw-pro",
"3": "*teuhan"
},
"expansion": "Proto-West Germanic *teuhan",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Middle English teen, from Old English tēon (which was contracted from earlier tēohan, from Proto-West Germanic *teuhan.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "en",
"2": "verb"
},
"expansion": "tee",
"name": "head"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"English terms with obsolete senses"
],
"glosses": [
"To teach, educate, train, bring up."
],
"links": [
[
"teach",
"teach"
],
[
"educate",
"educate"
]
],
"raw_glosses": [
"(obsolete) To teach, educate, train, bring up."
],
"tags": [
"obsolete"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtiː/"
},
{
"audio": "LL-Q1860 (eng)-Vealhurl-tee.wav",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/b/b1/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-tee.wav/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-tee.wav.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/b/b1/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-tee.wav/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-tee.wav.ogg"
},
{
"rhymes": "-iː"
},
{
"homophone": "T"
},
{
"homophone": "te"
},
{
"homophone": "tea"
},
{
"homophone": "ti"
}
],
"word": "tee"
}
{
"categories": [
"English 3-letter words",
"English countable nouns",
"English entries with incorrect language header",
"English lemmas",
"English nouns",
"English terms borrowed from Burmese",
"English terms derived from Burmese",
"English terms derived from the Proto-Indo-European root *dewk-",
"English terms derived from the shape of letters",
"English terms with homophones",
"Pages with 22 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:English/iː",
"Rhymes:English/iː/1 syllable"
],
"etymology_number": 4,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "en",
"2": "my",
"3": "ထီး",
"t": "umbrella",
"tr": "hti:"
},
"expansion": "Burmese ထီး (hti:, “umbrella”)",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From Burmese ထီး (hti:, “umbrella”).",
"forms": [
{
"form": "tees",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "tee (plural tees)",
"name": "en-noun"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "noun",
"related": [
{
"word": "tee hee"
},
{
"word": "tee hee hee"
},
{
"word": "tee-tee"
}
],
"senses": [
{
"glosses": [
"A finial resembling an umbrella, crowning a dagoba in Indochinese countries."
],
"links": [
[
"finial",
"finial"
],
[
"umbrella",
"umbrella"
],
[
"dagoba",
"dagoba"
],
[
"Indochinese",
"Indochinese"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtiː/"
},
{
"audio": "LL-Q1860 (eng)-Vealhurl-tee.wav",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/b/b1/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-tee.wav/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-tee.wav.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/b/b1/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-tee.wav/LL-Q1860_%28eng%29-Vealhurl-tee.wav.ogg"
},
{
"rhymes": "-iː"
},
{
"homophone": "T"
},
{
"homophone": "te"
},
{
"homophone": "tea"
},
{
"homophone": "ti"
}
],
"word": "tee"
}
{
"categories": [
"Estonian entries with incorrect language header",
"Estonian idee-type nominals",
"Estonian lemmas",
"Estonian non-lemma forms",
"Estonian nouns",
"Estonian terms derived from Proto-Finnic",
"Estonian terms inherited from Proto-Finnic",
"Estonian verb forms",
"Pages with 22 entries",
"Pages with entries"
],
"derived": [
{
"word": "kiirtee"
},
{
"word": "maantee"
},
{
"word": "raudtee"
},
{
"word": "umbtee"
},
{
"word": "kruusatee"
}
],
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*tee"
},
"expansion": "Proto-Finnic *tee",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "tie"
},
"expansion": "Finnish tie",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *tee. Cognate with Finnish tie.",
"forms": [
{
"form": "tee",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "teed",
"tags": [
"partitive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "et-decl-idee",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "26i/idee",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "tee",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teed",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tee",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teed",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tee",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teed",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tee",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teede",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teed",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teid",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teesid",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teesse",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teedesse",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teisse",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tees",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teedes",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teis",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teest",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teedest",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teist",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teele",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teedele",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teile",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teel",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teedel",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teil",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teelt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teedelt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teilt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teeks",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teedeks",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teiks",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teeni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "teedeni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "teena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teedena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teedeta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teega",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teedega",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"10": "",
"2": "nouns",
"3": "genitive",
"4": "tee",
"5": "",
"6": "",
"7": "partitive",
"8": "teed",
"9": "",
"cat2": "",
"f1accel-form": "gen|s",
"f1request": "1",
"f2accel-form": "gen|s",
"f3accel-form": "par|s",
"f3request": "1",
"f4accel-form": "par|s",
"head": ""
},
"expansion": "tee (genitive tee, partitive teed)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "tee",
"2": "teed"
},
"expansion": "tee (genitive tee, partitive teed)",
"name": "et-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "tee"
},
"name": "et-decl-idee"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"road, way"
],
"links": [
[
"road",
"road"
],
[
"way",
"way"
]
]
}
],
"word": "tee"
}
{
"categories": [
"Estonian entries with incorrect language header",
"Estonian idee-type nominals",
"Estonian lemmas",
"Estonian non-lemma forms",
"Estonian nouns",
"Estonian terms borrowed from German",
"Estonian terms derived from German",
"Estonian terms derived from Hokkien",
"Estonian verb forms",
"Pages with 22 entries",
"Pages with entries"
],
"derived": [
{
"word": "liivatee"
}
],
"etymology_number": 2,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "de",
"3": "Tee"
},
"expansion": "German Tee",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "nan-hbl",
"3": "茶",
"tr": "tê"
},
"expansion": "Hokkien 茶 (tê)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From German Tee, ultimately from Hokkien 茶 (tê).",
"forms": [
{
"form": "tee",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "teed",
"tags": [
"partitive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "et-decl-idee",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "26i/idee",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "tee",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teed",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tee",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teed",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tee",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teed",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tee",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teede",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teed",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teid",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teesid",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teesse",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teedesse",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teisse",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tees",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teedes",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teis",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teest",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teedest",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teist",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teele",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teedele",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teile",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teel",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teedel",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teil",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teelt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teedelt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teilt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teeks",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teedeks",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teiks",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teeni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "teedeni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "teena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teedena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teedeta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teega",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teedega",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"10": "",
"2": "nouns",
"3": "genitive",
"4": "tee",
"5": "",
"6": "",
"7": "partitive",
"8": "teed",
"9": "",
"cat2": "",
"f1accel-form": "gen|s",
"f1request": "1",
"f2accel-form": "gen|s",
"f3accel-form": "par|s",
"f3request": "1",
"f4accel-form": "par|s",
"head": ""
},
"expansion": "tee (genitive tee, partitive teed)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "tee",
"2": "teed"
},
"expansion": "tee (genitive tee, partitive teed)",
"name": "et-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "tee"
},
"name": "et-decl-idee"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"tea"
],
"links": [
[
"tea",
"tea"
]
]
}
],
"word": "tee"
}
{
"categories": [
"Estonian entries with incorrect language header",
"Estonian lemmas",
"Estonian non-lemma forms",
"Estonian nouns",
"Estonian verb forms",
"Pages with 22 entries",
"Pages with entries",
"Requests for inflections in Estonian entries"
],
"etymology_number": 3,
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"10": "",
"2": "nouns",
"3": "genitive",
"4": "",
"5": "",
"6": "",
"7": "partitive",
"8": "",
"9": "",
"cat2": "",
"f1accel-form": "gen|s",
"f1request": "1",
"f2accel-form": "gen|s",
"f3accel-form": "par|s",
"f3request": "1",
"f4accel-form": "par|s",
"head": ""
},
"expansion": "tee (genitive [please provide], partitive [please provide])",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "tee (genitive [please provide], partitive [please provide])",
"name": "et-noun"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Estonian terms with redundant script codes",
"et:Latin letter names"
],
"glosses": [
"The name of the Latin-script letter T/t."
],
"links": [
[
"T",
"T#Estonian"
],
[
"t",
"t#Estonian"
]
]
}
],
"word": "tee"
}
{
"categories": [
"Estonian entries with incorrect language header",
"Estonian non-lemma forms",
"Estonian verb forms",
"Pages with 22 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_number": 4,
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "verb form"
},
"expansion": "tee",
"name": "head"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Estonian verb forms"
],
"form_of": [
{
"word": "tegema"
}
],
"glosses": [
"Second-person singular imperative form of tegema."
],
"links": [
[
"tegema",
"tegema#Estonian"
]
],
"tags": [
"form-of",
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"categories": [
"Estonian verb forms"
],
"form_of": [
{
"word": "tegema"
}
],
"glosses": [
"Present connegative form of tegema."
],
"links": [
[
"tegema",
"tegema#Estonian"
]
],
"tags": [
"connegative",
"form-of",
"present"
]
}
],
"word": "tee"
}
{
"categories": [
"Finnish 1-syllable words",
"Finnish 3-letter words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish maa-type nominals",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish nouns",
"Finnish terms borrowed from Swedish",
"Finnish terms derived from Dutch",
"Finnish terms derived from Hokkien",
"Finnish terms derived from Old Chinese",
"Finnish terms derived from Proto-Sino-Tibetan",
"Finnish terms derived from Swedish",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish verb forms",
"Pages with 22 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/eː",
"Rhymes:Finnish/eː/1 syllable",
"fi:Beverages",
"fi:Tea"
],
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "aamutee"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "hedelmätee"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "hopeatee"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "iltatee"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "irtotee"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "jäätee"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "kamomillatee"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "kukkatee"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "kuplatee"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "maitotee"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "minttutee"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "pikatee"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "piparminttutee"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "pussitee"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "rooibostee"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "ruusunmarjatee"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "sitruunatee"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "teeastia"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "teeastiasto"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "teehetki"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "teehuone"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "teejuoma"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "teekalusto"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "teekannu"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "teekeitin"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "teekukka"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "teekuppi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "teekutsut"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "teelaatu"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "teelasi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "teelehdet"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "teelehti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "teeleipä"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "teelusikka"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "teemakkara"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "teemuki"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "teenjuoja"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "teenjuonti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "teenkasvatus"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "teenkeitin"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "teenkeitto"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "teenlehdet"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "teenlehti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "teenporo"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "teenviljely"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "teepallo"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "teepannu"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "teepensas"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "teepihdit"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "teepurkki"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "teepussi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "teepöytä"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "teesekoitus"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "teeseremonia"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "teesieni"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "teesihti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "teesiivilä"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "teetarjoilu"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "teetarjotin"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "teetauko"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "teetupa"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "teevati"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "teevesi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "tiilitee"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "vadelmatee"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "voitee"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "volgansienitee"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "yrttitee"
}
],
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "drink"
},
"expansion": "",
"name": "etymid"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "te"
},
"expansion": "Borrowed from Swedish te",
"name": "bor+"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nl",
"3": "thee"
},
"expansion": "Dutch thee",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nan-hbl",
"3": "茶",
"tr": "tê"
},
"expansion": "Hokkien 茶 (tê)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "och",
"3": "-"
},
"expansion": "Old Chinese",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sit-pro",
"3": "*s-la",
"4": "",
"5": "leaf, tea"
},
"expansion": "Proto-Sino-Tibetan *s-la (“leaf, tea”)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Swedish te, itself from Dutch thee, from Hokkien 茶 (tê) (Amoy dialect), from Old Chinese, ultimately from Proto-Sino-Tibetan *s-la (“leaf, tea”).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "18/maa",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "tee",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tee",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teetä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teitä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teessä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teestä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teehen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teellä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teenä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teettä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "tein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "18/maa",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teetäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teitäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teessäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teestäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teeheni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teelläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teenäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teettäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teetäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teitäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teessäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teestäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teehesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teelläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teenäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teettäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teetämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teitämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teessämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teestämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teehemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teellämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teenämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teettämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teetänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teitänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teessänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teestänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teehenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teellänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teenänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teettänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teidensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teittensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teetään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teetänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teitään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teitänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teessään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teessänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teestään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teestänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teehensä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teellään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teellänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teeltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teellensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teenään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teenänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teeksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teettään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teettänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "tee",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "tee",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "tee",
"2": "ä"
},
"name": "fi-decl-maa"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish terms with usage examples",
"Finnish uncountable nouns"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
22,
27
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
35,
38
]
],
"english": "Go to the supermarket and buy some tea.",
"text": "Mene kauppaan ja osta teetä.",
"translation": "Go to the supermarket and buy some tea.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"tea (dried leaves or buds of the tea plant, Camellia sinensis)"
],
"links": [
[
"tea",
"tea"
],
[
"Camellia sinensis",
"Camellia sinensis#Translingual"
]
],
"raw_glosses": [
"(uncountable) tea (dried leaves or buds of the tea plant, Camellia sinensis)"
],
"tags": [
"uncountable"
]
},
{
"categories": [
"Finnish terms with usage examples",
"Finnish uncountable nouns"
],
"examples": [
{
"text": ", tsaikka, tsaikku, tsaju, tsaiju (dialectal)"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
12,
17
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
20,
23
]
],
"english": "Would you like some tea?",
"text": "Haluaisitko teetä?",
"translation": "Would you like some tea?",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"tea (drink made by infusing these dried leaves or buds in hot water)"
],
"links": [
[
"tea",
"tea"
]
],
"raw_glosses": [
"(uncountable) tea (drink made by infusing these dried leaves or buds in hot water)"
],
"synonyms": [
{
"tags": [
"dialectal"
],
"word": "saikka"
},
{
"word": "tsaikka"
},
{
"word": "tsaikku"
},
{
"word": "tsaiju"
},
{
"word": "tsaju"
}
],
"tags": [
"uncountable"
]
},
{
"categories": [
"Finnish countable nouns",
"Finnish terms with usage examples"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
26,
29
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
16,
19
]
],
"english": "Darjeeling is a tea from India.",
"text": "Darjeeling on intialainen tee.",
"translation": "Darjeeling is a tea from India.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"tea (variety of the tea plant)"
],
"links": [
[
"tea",
"tea"
]
],
"raw_glosses": [
"(countable) tea (variety of the tea plant)"
],
"synonyms": [
{
"word": "teelaatu"
}
],
"tags": [
"countable"
]
},
{
"categories": [
"Finnish terms with usage examples",
"Finnish uncountable nouns"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
5,
8
]
],
"english": "herbal tea",
"text": "yrttitee",
"translation": "herbal tea",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
9,
12
]
],
"english": "camomile tea",
"text": "kamomillatee",
"translation": "camomile tea",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
6,
9
]
],
"english": "mint tea",
"text": "minttutee",
"translation": "mint tea",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"tea (any drink made by infusing parts of various other plants)"
],
"links": [
[
"tea",
"tea"
]
],
"raw_glosses": [
"(uncountable, by extension) tea (any drink made by infusing parts of various other plants)"
],
"synonyms": [
{
"word": "juoma"
}
],
"tags": [
"broadly",
"uncountable"
]
},
{
"categories": [
"Finnish countable nouns"
],
"glosses": [
"tea, cup of tea (cup of any one of these drinks)"
],
"links": [
[
"tea",
"tea"
],
[
"cup",
"cup"
]
],
"raw_glosses": [
"(countable) tea, cup of tea (cup of any one of these drinks)"
],
"synonyms": [
{
"word": "teekupillinen"
},
{
"word": "kuppi teetä"
}
],
"tags": [
"countable"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈteː/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪e̞ː]"
},
{
"rhymes": "-eː"
}
],
"wikipedia": [
"Amoy dialect"
],
"word": "tee"
}
{
"categories": [
"Finnish 1-syllable words",
"Finnish 3-letter words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish maa-type nominals",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish nouns",
"Finnish terms derived from Latin",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish verb forms",
"Pages with 22 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/eː",
"Rhymes:Finnish/eː/1 syllable",
"fi:Beverages",
"fi:Tea"
],
"etymology_number": 2,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "letter"
},
"expansion": "",
"name": "etymid"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "la",
"3": "tē"
},
"expansion": "Latin tē",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From Latin tē.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "18/maa",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "tee",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tee",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teetä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teitä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teessä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teestä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teehen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teellä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teenä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teettä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "tein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "18/maa",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teetäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teitäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teessäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teestäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teeheni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teelläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teenäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teettäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teetäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teitäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teessäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teestäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teehesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teelläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teenäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teettäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teetämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teitämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teessämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teestämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teehemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teellämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teenämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teettämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teetänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teitänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teessänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teestänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teehenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teellänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teenänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teettänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teidensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teittensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teetään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teetänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teitään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teitänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teessään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teessänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teestään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teestänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teehensä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teellään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teellänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teeltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teellensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teenään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teenänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teeksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teettään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teettänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "tee",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "tee",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "tee",
"2": "ä"
},
"name": "fi-decl-maa"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish terms with redundant script codes",
"fi:Latin letter names"
],
"glosses": [
"The name of the Latin-script letter T/t."
],
"links": [
[
"T",
"T#Finnish"
],
[
"t",
"t#Finnish"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈteː/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪e̞ː]"
},
{
"rhymes": "-eː"
}
],
"word": "tee"
}
{
"categories": [
"Finnish 1-syllable words",
"Finnish 3-letter words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish verb forms",
"Pages with 22 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/eː",
"Rhymes:Finnish/eː/1 syllable",
"fi:Beverages",
"fi:Tea"
],
"etymology_number": 3,
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "verb form"
},
"expansion": "tee",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "tehdä"
}
],
"glosses": [
"inflection of tehdä:",
"present indicative connegative"
],
"links": [
[
"tehdä",
"tehdä#Finnish"
]
],
"tags": [
"connegative",
"form-of",
"indicative",
"present"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "tehdä"
}
],
"glosses": [
"inflection of tehdä:",
"second-person singular present imperative"
],
"links": [
[
"tehdä",
"tehdä#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "tehdä"
}
],
"glosses": [
"inflection of tehdä:",
"second-person singular present imperative connegative"
],
"links": [
[
"tehdä",
"tehdä#Finnish"
]
],
"tags": [
"connegative",
"form-of",
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈteːˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪e̞ː(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-eː"
}
],
"word": "tee"
}
{
"forms": [
{
"form": "tees",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "m"
},
"expansion": "tee m (plural tees)",
"name": "fr-noun"
}
],
"lang": "French",
"lang_code": "fr",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"French countable nouns",
"French entries with incorrect language header",
"French lemmas",
"French masculine nouns",
"French nouns",
"Pages with 22 entries",
"Pages with entries",
"fr:Sports"
],
"glosses": [
"tee"
],
"links": [
[
"sports",
"sports"
],
[
"tee",
"tee#English"
]
],
"raw_glosses": [
"(sports) tee"
],
"tags": [
"masculine"
],
"topics": [
"hobbies",
"lifestyle",
"sports"
]
}
],
"sounds": [
{
"audio": "LL-Q150 (fra)-Lyokoï-tee.wav",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/a/af/LL-Q150_%28fra%29-Lyoko%C3%AF-tee.wav/LL-Q150_%28fra%29-Lyoko%C3%AF-tee.wav.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/a/af/LL-Q150_%28fra%29-Lyoko%C3%AF-tee.wav/LL-Q150_%28fra%29-Lyoko%C3%AF-tee.wav.ogg"
}
],
"word": "tee"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "hrx",
"2": "article"
},
"expansion": "tee",
"name": "head"
}
],
"lang": "Hunsrik",
"lang_code": "hrx",
"pos": "article",
"senses": [
{
"categories": [
"Hunsrik articles",
"Hunsrik entries with incorrect language header",
"Hunsrik lemmas",
"Hunsrik terms with Wiesemann spelling",
"Pages with 22 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"Wiesemann spelling of där"
],
"links": [
[
"där",
"där#Hunsrik"
]
]
}
],
"word": "tee"
}
{
"categories": [
"Ingrian entries with incorrect language header",
"Ingrian lemmas",
"Ingrian non-lemma forms",
"Ingrian nouns",
"Ingrian terms derived from Proto-Finnic",
"Ingrian terms derived from Proto-Finno-Permic",
"Ingrian terms inherited from Proto-Finnic",
"Ingrian terms inherited from Proto-Finno-Permic",
"Ingrian terms with IPA pronunciation",
"Ingrian verb forms",
"Pages with 22 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Ingrian/eː",
"Rhymes:Ingrian/eː/1 syllable"
],
"derived": [
{
"word": "ajotee"
},
{
"word": "kirkkotee"
},
{
"word": "kivitee"
},
{
"word": "maantee"
},
{
"word": "meritee"
},
{
"word": "metsätee"
},
{
"word": "peltotee"
},
{
"word": "rantatee"
},
{
"word": "ratastee"
},
{
"word": "rautatee"
},
{
"word": "talvitee"
},
{
"word": "teelehti"
},
{
"word": "tiitää"
}
],
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*tee"
},
"expansion": "Proto-Finnic *tee",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "urj-fpr-pro",
"3": "*teje"
},
"expansion": "Proto-Finno-Permic *teje",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "tie"
},
"expansion": "Finnish tie",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "tee"
},
"expansion": "Estonian tee",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *tee, from Proto-Finno-Permic *teje. Cognates include Finnish tie and Estonian tee.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "izh-decl/maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "8/maa",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "tee",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teijen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teetä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teitä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teehe",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teihe",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tees",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teis",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive"
]
},
{
"form": "teest",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teist",
"source": "declension",
"tags": [
"elative"
]
},
{
"form": "teelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative"
]
},
{
"form": "teel",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teil",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive"
]
},
{
"form": "teelt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teilt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "teeks",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teiks",
"source": "declension",
"tags": [
"translative"
]
},
{
"form": "teennä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teen",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinnä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "tein",
"source": "declension",
"tags": [
"essive"
]
},
{
"form": "teent",
"source": "declension",
"tags": [
"exessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teint",
"source": "declension",
"tags": [
"exessive"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "noun"
},
"expansion": "tee",
"name": "head"
}
],
"hyphenation": [
"tee"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"tee"
]
}
],
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Ingrian terms with quotations"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
11,
15
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
15,
25
]
],
"english": "I stepped onto the street, ice got under my feet.",
"ref": "1936, D. I. Efimov, Lukukirja: Inkeroisia alkușkouluja vart (ensimäine osa), Leningrad: Riikin Ucebno-pedagogiceskoi Izdateljstva, page 6:",
"text": "Harkkaisin teen päälle, jää puuttui jalan alle.",
"translation": "I stepped onto the street, ice got under my feet.",
"type": "quotation"
}
],
"glosses": [
"street"
],
"links": [
[
"street",
"street"
]
]
},
{
"categories": [
"Ingrian terms with quotations"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
12,
16
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
14,
21
]
],
"english": "We recognised the way and we went.",
"ref": "1936, L. G. Terehova, V. G. Erdeli, translated by Mihailov and P. I. Maksimov, Geografia: oppikirja iƶoroin alkușkoulun kolmatta klaassaa vart (ensimäine osa) [Geography: textbook for Ingrian elementary school third grade (first part)], Leningrad: Riikin Ucebno-Pedagogiceskoi Izdateljstva, page 5:",
"text": "Tiijussimma teen ja läksimmä.",
"translation": "We recognised the way and we went.",
"type": "quotation"
}
],
"glosses": [
"way, path"
],
"links": [
[
"way",
"way"
],
[
"path",
"path"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈteː/",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "[ˈteː]",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "/ˈteː/",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"ipa": "[ˈte̝ː]",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"rhymes": "-eː"
}
],
"synonyms": [
{
"sense": "street",
"word": "uulitsa"
},
{
"sense": "street",
"word": "katu"
}
],
"word": "tee"
}
{
"categories": [
"Ingrian entries with incorrect language header",
"Ingrian non-lemma forms",
"Ingrian terms with IPA pronunciation",
"Ingrian verb forms",
"Pages with 22 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Ingrian/eː",
"Rhymes:Ingrian/eː/1 syllable"
],
"etymology_number": 2,
"etymology_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
"name": "nonlemma"
}
],
"etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "verb form"
},
"expansion": "tee",
"name": "head"
}
],
"hyphenation": [
"tee"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"tee"
]
}
],
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "tehä"
}
],
"glosses": [
"inflection of tehä:",
"present indicative connegative"
],
"links": [
[
"tehä",
"tehä#Ingrian"
]
],
"tags": [
"connegative",
"form-of",
"indicative",
"present"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "tehä"
}
],
"glosses": [
"inflection of tehä:",
"second-person singular imperative"
],
"links": [
[
"tehä",
"tehä#Ingrian"
]
],
"tags": [
"form-of",
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "tehä"
}
],
"glosses": [
"inflection of tehä:",
"second-person singular imperative connegative"
],
"links": [
[
"tehä",
"tehä#Ingrian"
]
],
"tags": [
"connegative",
"form-of",
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈteː/",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "[ˈteː]",
"tags": [
"Ala-Laukaa"
]
},
{
"ipa": "/ˈteː/",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"ipa": "[ˈte̝ː]",
"tags": [
"Soikkola"
]
},
{
"rhymes": "-eː"
}
],
"word": "tee"
}
{
"descendants": [
{
"lang": "Dutch",
"lang_code": "nl",
"word": "teen"
},
{
"lang": "Limburgish",
"lang_code": "li",
"word": "tieën"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "dum",
"2": "gem-pro",
"inh": "1"
},
"expansion": "",
"name": "dercat"
},
{
"args": {
"1": "dum",
"2": "odt",
"3": "*tēa"
},
"expansion": "Old Dutch *tēa",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "dum",
"2": "gmw-pro",
"3": "*taihā"
},
"expansion": "Proto-West Germanic *taihā",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Old Dutch *tēa, from Proto-West Germanic *taihā.",
"forms": [
{
"form": "têe",
"tags": [
"canonical",
"feminine"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "dum-decl-noun-wk-f",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "têe",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "têen",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "têe",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "têen",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "têe",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "têen",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "têen",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "têe",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "têen",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "têen",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "dum",
"2": "noun",
"3": "",
"4": "{{{stem}}}-",
"5": "",
"6": "{{{stem2}}}-",
"cat2": "",
"g": "f",
"g2": "",
"g3": "",
"head": "têe",
"head2": "",
"sort": ""
},
"expansion": "têe f",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "f",
"head": "têe"
},
"expansion": "têe f",
"name": "dum-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "têe"
},
"name": "dum-decl-noun-wk-f"
}
],
"lang": "Middle Dutch",
"lang_code": "dum",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Middle Dutch entries with incorrect language header",
"Middle Dutch feminine nouns",
"Middle Dutch lemmas",
"Middle Dutch nouns",
"Middle Dutch terms derived from Old Dutch",
"Middle Dutch terms derived from Proto-Germanic",
"Middle Dutch terms derived from Proto-West Germanic",
"Middle Dutch terms inherited from Old Dutch",
"Middle Dutch terms inherited from Proto-Germanic",
"Middle Dutch terms inherited from Proto-West Germanic",
"Middle Dutch weak feminine nouns",
"Pages with 22 entries",
"Pages with entries",
"dum:Body"
],
"glosses": [
"toe"
],
"links": [
[
"toe",
"toe"
]
]
}
],
"word": "tee"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "nfr",
"2": "noun"
},
"expansion": "tee",
"name": "head"
}
],
"lang": "Nafaanra",
"lang_code": "nfr",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Nafaanra entries with incorrect language header",
"Nafaanra lemmas",
"Nafaanra nouns",
"Pages with 22 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"termite mound"
],
"links": [
[
"termite mound",
"termite mound"
]
]
}
],
"word": "tee"
}
{
"categories": [
"Pages with 22 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "nb",
"2": "en",
"3": "tee"
},
"expansion": "English tee",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From English tee.",
"forms": [
{
"form": "tee-en",
"tags": [
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "tee-er",
"tags": [
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "tee-ene",
"tags": [
"definite",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "m",
"2": "tee-en",
"3": "tee-er",
"4": "tee-ene"
},
"expansion": "tee m (definite singular tee-en, indefinite plural tee-er, definite plural tee-ene)",
"name": "nb-noun-irreg"
}
],
"lang": "Norwegian Bokmål",
"lang_code": "nb",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"nb:Golf"
],
"glosses": [
"tee"
],
"links": [
[
"golf",
"golf"
],
[
"tee",
"tee#English"
]
],
"raw_glosses": [
"(golf) tee"
],
"tags": [
"masculine"
],
"topics": [
"golf",
"hobbies",
"lifestyle",
"sports"
]
},
{
"categories": [
"nb:Golf"
],
"glosses": [
"peg"
],
"links": [
[
"golf",
"golf"
],
[
"peg",
"peg"
]
],
"raw_glosses": [
"(golf) peg"
],
"tags": [
"masculine"
],
"topics": [
"golf",
"hobbies",
"lifestyle",
"sports"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/tiː/"
},
{
"rhymes": "-iː"
},
{
"homophone": "ti"
}
],
"word": "tee"
}
{
"categories": [
"Pages with 22 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "nn",
"2": "en",
"3": "tee"
},
"expansion": "English tee",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From English tee.",
"forms": [
{
"form": "tee-en",
"tags": [
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "tee-ar",
"tags": [
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "tee-ane",
"tags": [
"definite",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "m",
"2": "tee-en",
"3": "tee-ar",
"4": "tee-ane"
},
"expansion": "tee m (definite singular tee-en, indefinite plural tee-ar, definite plural tee-ane)",
"name": "nn-noun-irreg"
}
],
"lang": "Norwegian Nynorsk",
"lang_code": "nn",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"nn:Golf"
],
"glosses": [
"tee"
],
"links": [
[
"golf",
"golf"
],
[
"tee",
"tee#English"
]
],
"raw_glosses": [
"(golf) tee"
],
"tags": [
"masculine"
],
"topics": [
"golf",
"hobbies",
"lifestyle",
"sports"
]
},
{
"categories": [
"nn:Golf"
],
"glosses": [
"peg"
],
"links": [
[
"golf",
"golf"
],
[
"peg",
"peg"
]
],
"raw_glosses": [
"(golf) peg"
],
"tags": [
"masculine"
],
"topics": [
"golf",
"hobbies",
"lifestyle",
"sports"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/tiː/"
},
{
"rhymes": "-iː"
},
{
"homophone": "ti"
}
],
"word": "tee"
}
{
"forms": [
{
"form": "teë",
"tags": [
"canonical"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "mutation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sga-mutation",
"source": "mutation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tee",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "thee",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "sga",
"2": "adjective",
"3": "",
"4": "",
"5": "",
"6": "",
"7": "",
"8": "",
"altform": "",
"head": "teë"
},
"expansion": "teë",
"name": "head"
},
{
"args": {
"head": "teë"
},
"expansion": "teë",
"name": "sga-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "sga-mutation"
}
],
"lang": "Old Irish",
"lang_code": "sga",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "té"
}
],
"categories": [
"Old Irish adjectives",
"Old Irish entries with incorrect language header",
"Old Irish lemmas",
"Pages with 22 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"alternative spelling of té"
],
"links": [
[
"té",
"té#Old_Irish"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative"
]
}
],
"word": "tee"
}
{
"derived": [
{
"word": "teeto"
},
{
"word": "teetäjä"
},
{
"word": "teetädäk"
}
],
"descendants": [
{
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"word": "tee"
},
{
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"word": "tie"
},
{
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"word": "tee"
},
{
"lang": "Karelian",
"lang_code": "krl",
"word": "tie"
},
{
"lang": "Livvi",
"lang_code": "olo",
"word": "tie"
},
{
"lang": "Ludian",
"lang_code": "lud",
"word": "tie"
},
{
"lang": "Veps",
"lang_code": "vep",
"word": "te"
},
{
"lang": "Võro",
"lang_code": "vro",
"word": "ti̬i̬"
},
{
"lang": "Votic",
"lang_code": "vot",
"word": "tee"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "urj-fin-pro",
"2": "urj-fpr-pro",
"3": "*teje"
},
"expansion": "Proto-Finno-Permic *teje",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "kpv",
"2": "туй"
},
"expansion": "Komi-Zyrian туй (tuj)",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finno-Permic *teje (compare Komi-Zyrian туй (tuj)).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "urj-fin-decl",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tee",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teet",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teen",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "teet",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "teen",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teeden",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teiden",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teetä",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teitä",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teessä",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teehnä",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teissä",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teihnä",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teestä",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teistä",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teesen",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teisen",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teellä",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teillä",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeltä",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teiltä",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teelen",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teelek",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teilen",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teilek",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teenä",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinä",
"source": "inflection",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teeksi",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teiksi",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teen",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "tein",
"source": "inflection",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "teenek",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinek",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "teettä",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teittä",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "tee"
},
"name": "urj-fin-decl"
}
],
"lang": "Proto-Finnic",
"lang_code": "urj-fin-pro",
"original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/tee",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Proto-Finnic entries with incorrect language header",
"Proto-Finnic lemmas",
"Proto-Finnic nominals by type/long vowel",
"Proto-Finnic nouns",
"Proto-Finnic terms derived from Proto-Finno-Permic",
"Proto-Finnic terms inherited from Proto-Finno-Permic",
"urj-fin-pro:Transport"
],
"glosses": [
"way, road"
],
"links": [
[
"way",
"way"
],
[
"road",
"road"
]
],
"tags": [
"reconstruction"
]
}
],
"word": "tee"
}
{
"categories": [
"Pages with 22 entries",
"Pages with entries",
"Swedish common-gender nouns",
"Swedish entries with incorrect language header",
"Swedish indeclinable nouns",
"Swedish lemmas",
"Swedish neuter nouns",
"Swedish nouns",
"Swedish nouns with multiple genders",
"Swedish terms borrowed from English",
"Swedish terms derived from English"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "sv",
"2": "en",
"3": "tee"
},
"expansion": "Borrowed from English tee",
"name": "bor+"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from English tee.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "sv",
"2": "nouns",
"3": "indeclinable",
"4": "",
"5": "",
"g": "c",
"g2": "n",
"g3": "",
"g4": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "tee c or n (indeclinable)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "c",
"g2": "n",
"indecl": "1"
},
"expansion": "tee c or n (indeclinable)",
"name": "sv-noun"
}
],
"lang": "Swedish",
"lang_code": "sv",
"pos": "noun",
"related": [
{
"word": "peg"
},
{
"english": "tee off",
"translation": "tee off",
"word": "slå ut"
},
{
"english": "tee shot",
"translation": "tee shot",
"word": "utslag"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"sv:Golf"
],
"glosses": [
"tee, teeing ground (area from which the first shot on a hole is hit)"
],
"links": [
[
"golf",
"golf"
],
[
"tee",
"tee#English"
],
[
"teeing",
"teeing"
],
[
"ground",
"ground"
]
],
"raw_glosses": [
"(golf) tee, teeing ground (area from which the first shot on a hole is hit)"
],
"synonyms": [
{
"word": "utslagsplats"
}
],
"tags": [
"common-gender",
"indeclinable",
"neuter"
],
"topics": [
"golf",
"hobbies",
"lifestyle",
"sports"
]
},
{
"categories": [
"sv:Curling"
],
"glosses": [
"tee (center of a curling target)"
],
"links": [
[
"curling",
"curling"
],
[
"tee",
"tee#English"
]
],
"raw_glosses": [
"(curling) tee (center of a curling target)"
],
"tags": [
"common-gender",
"indeclinable",
"neuter"
],
"topics": [
"ball-games",
"curling",
"games",
"hobbies",
"lifestyle",
"sports"
]
}
],
"word": "tee"
}
{
"etymology_text": "Akin to Tetum to'o.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "twu",
"2": "verb"
},
"expansion": "tee",
"name": "head"
}
],
"lang": "Termanu",
"lang_code": "twu",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 22 entries",
"Pages with entries",
"Termanu entries with incorrect language header",
"Termanu lemmas",
"Termanu verbs"
],
"glosses": [
"to come, to arrive"
],
"links": [
[
"come",
"come"
],
[
"arrive",
"arrive"
]
]
}
],
"word": "tee"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "tft",
"2": "ms",
"3": "teh"
},
"expansion": "Malay teh",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "tft",
"2": "nan-hbl",
"3": "茶",
"tr": "tê"
},
"expansion": "Hokkien 茶 (tê)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Likely from Malay teh, from Hokkien 茶 (tê) (Amoy dialect)",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "tft",
"2": "noun",
"3": "",
"4": "",
"5": "",
"6": "",
"f1sc": "",
"f2sc": "",
"head": "",
"tr": "-"
},
"expansion": "tee",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "tee",
"name": "tft-noun"
}
],
"lang": "Ternate",
"lang_code": "tft",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 22 entries",
"Pages with entries",
"Ternate entries with incorrect language header",
"Ternate lemmas",
"Ternate nouns",
"Ternate terms derived from Hokkien",
"Ternate terms derived from Malay"
],
"glosses": [
"tea"
],
"links": [
[
"tea",
"tea"
]
],
"wikipedia": [
"Amoy dialect"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[teː]"
}
],
"word": "tee"
}
{
"etymology_text": "See the Tetum noun teen.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "tet",
"2": "verb"
},
"expansion": "tee",
"name": "head"
}
],
"lang": "Tetum",
"lang_code": "tet",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 22 entries",
"Pages with entries",
"Tetum entries with incorrect language header",
"Tetum lemmas",
"Tetum verbs"
],
"glosses": [
"to defecate, to excrete"
],
"links": [
[
"defecate",
"defecate"
],
[
"excrete",
"excrete"
]
]
}
],
"word": "tee"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "Latn"
},
"expansion": "Latn",
"name": "mul-symbol/script"
},
{
"args": {
"1": "mul",
"10": "",
"2": "symbol",
"3": "",
"4": "",
"5": "or",
"6": "",
"7": "or",
"8": "",
"9": "or",
"cat2": "",
"f1lang": "en",
"f1nolink": "",
"f2lang": "en",
"f2nolink": "",
"f3lang": "en",
"f3nolink": "",
"f4lang": "en",
"f4nolink": "",
"head": "",
"head2": "",
"head3": "",
"head4": "",
"image": "",
"nolinkhead": "",
"sc": "Latn",
"sort": ""
},
"expansion": "tee",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "tee",
"name": "mul-symbol"
}
],
"lang": "Translingual",
"lang_code": "mul",
"pos": "symbol",
"related": [
{
"word": "Wiktionary’s coverage of Huehuetla Tepehua terms"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"ISO 639-3",
"Pages with 22 entries",
"Pages with entries",
"Translingual entries with incorrect language header",
"Translingual lemmas",
"Translingual symbols",
"Translingual terms with redundant script codes"
],
"glosses": [
"ISO 639-3 language code for Huehuetla Tepehua."
],
"links": [
[
"language code",
"language code"
]
],
"qualifier": "international standards",
"raw_glosses": [
"(international standards) ISO 639-3 language code for Huehuetla Tepehua."
]
}
],
"word": "tee"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "cir",
"2": "noun"
},
"expansion": "tee",
"name": "head"
}
],
"lang": "Tîrî",
"lang_code": "cir",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 22 entries",
"Pages with entries",
"Tîrî entries with incorrect language header",
"Tîrî lemmas",
"Tîrî nouns",
"cir:Tea"
],
"glosses": [
"tea"
],
"links": [
[
"tea",
"tea"
]
]
}
],
"word": "tee"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "vot",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*tee"
},
"expansion": "Proto-Finnic *tee",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *tee.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "vot-decl/maa",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "inflection",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "I/maa",
"source": "inflection",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "tee",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teed",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tee",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teije",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teete",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teite",
"source": "inflection",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehhe",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehese",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teise",
"source": "inflection",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teez",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teiz",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive"
]
},
{
"form": "teesse",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teisse",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative"
]
},
{
"form": "teele",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teile",
"source": "inflection",
"tags": [
"allative"
]
},
{
"form": "teelle",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teille",
"source": "inflection",
"tags": [
"adessive"
]
},
{
"form": "teelte",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teilte",
"source": "inflection",
"tags": [
"ablative"
]
},
{
"form": "teessi",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teissi",
"source": "inflection",
"tags": [
"translative"
]
},
{
"form": "^(*)) the accusative corresponds with either the genitive",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular"
]
},
{
"form": "nominative",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "^(**)) the terminative is formed by adding the suffix -ssaa to the short illative",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular"
]
},
{
"form": "the genitive.",
"source": "inflection"
},
{
"form": "^(***)) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive.",
"source": "inflection"
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "vot",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": ""
},
"expansion": "tee",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "tee",
"name": "vot-noun"
}
],
"hyphenation": [
"tee"
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"tee"
]
}
],
"lang": "Votic",
"lang_code": "vot",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 22 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Votic/eː",
"Rhymes:Votic/eː/1 syllable",
"Votic entries with incorrect language header",
"Votic lemmas",
"Votic maa-type nominals",
"Votic nouns",
"Votic terms derived from Proto-Finnic",
"Votic terms inherited from Proto-Finnic",
"Votic terms with IPA pronunciation",
"vot:Transport"
],
"glosses": [
"way, road"
],
"links": [
[
"way",
"way"
],
[
"road",
"road"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈteː/",
"note": "Luutsa, Liivtšülä"
},
{
"ipa": "[ˈtʲeː]",
"note": "Luutsa, Liivtšülä"
},
{
"ipa": "/ˈteː/",
"note": "Jõgõperä"
},
{
"ipa": "[ˈteː]",
"note": "Jõgõperä"
},
{
"rhymes": "-eː"
}
],
"word": "tee"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "vro",
"10": "",
"11": "",
"12": "",
"2": "nouns",
"3": "genitive",
"4": "",
"5": "",
"6": "",
"7": "",
"8": "",
"9": "partitive",
"cat2": "",
"f1request": "1",
"f4request": "1",
"head": ""
},
"expansion": "tee (genitive [please provide], partitive [please provide])",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "tee (genitive [please provide], partitive [please provide])",
"name": "vro-noun"
}
],
"lang": "Võro",
"lang_code": "vro",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 22 entries",
"Pages with entries",
"Requests for inflections in Võro entries",
"Võro entries with incorrect language header",
"Võro lemmas",
"Võro nouns",
"Võro terms with redundant script codes",
"vro:Latin letter names"
],
"glosses": [
"The name of the Latin-script letter T/t."
],
"links": [
[
"T",
"T#Võro"
],
[
"t",
"t#Võro"
]
]
}
],
"word": "tee"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fy",
"2": "nl",
"3": "thee"
},
"expansion": "Dutch thee",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "fy",
"2": "ms",
"3": "teh"
},
"expansion": "Malay teh",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "fy",
"2": "nan-hbl",
"3": "茶",
"tr": "tê"
},
"expansion": "Hokkien 茶 (tê)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Borrowing from Dutch thee, from Malay teh, from Hokkien 茶 (tê).",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fy",
"10": "{{{pl3}}}",
"11": "",
"12": "",
"13": "",
"14": "{{{3}}}",
"15": "",
"16": "{{{dim2}}}",
"17": "",
"18": "{{{dim3}}}",
"2": "nouns",
"3": "no plural",
"4": "",
"5": "",
"6": "-",
"7": "",
"8": "{{{pl2}}}",
"9": "",
"f2accel-form": "p",
"f2request": "1",
"f6accel-form": "diminutive",
"g": "c",
"g2": "",
"g3": "",
"head": ""
},
"expansion": "tee c (no plural)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "c",
"2": "-"
},
"expansion": "tee c (no plural)",
"name": "fy-noun"
}
],
"lang": "West Frisian",
"lang_code": "fy",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 22 entries",
"Pages with entries",
"West Frisian common-gender nouns",
"West Frisian entries with incorrect language header",
"West Frisian lemmas",
"West Frisian nouns",
"West Frisian terms borrowed from Dutch",
"West Frisian terms derived from Dutch",
"West Frisian terms derived from Hokkien",
"West Frisian terms derived from Malay",
"fy:Beverages"
],
"glosses": [
"tea"
],
"links": [
[
"tea",
"tea"
]
],
"tags": [
"common-gender",
"no-plural"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/teː/"
}
],
"word": "tee"
}
Download raw JSONL data for tee meaning in All languages combined (117.1kB)
{
"called_from": "inflection/865",
"msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: tee/Old Irish 'radical' base_tags=set()",
"path": [
"tee"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "adjective",
"title": "tee",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'lenition'",
"path": [
"tee"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "adjective",
"title": "tee",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'nasalization'",
"path": [
"tee"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "adjective",
"title": "tee",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/1826",
"msg": "inflection table: empty tags for the genitive.",
"path": [
"tee"
],
"section": "Votic",
"subsection": "noun",
"title": "tee",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/1826",
"msg": "inflection table: empty tags for ^(***)) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive.",
"path": [
"tee"
],
"section": "Votic",
"subsection": "noun",
"title": "tee",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.